Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yüksek ses kulak zarına zarar verir mi?

8,618
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Yüksek ses kulak zarına zarar verir mi?

Sesin basınç arttıkça ve süre uzadıkça kulakta işitme kaybına yol açtığı kabul edilen bir gerçektir. Kulak içerisinde yüksek sesten korunmak amacıyla doksan desibel ve üzerindeki basınçlarda bir refleks ortaya çıkar. Fakat bu reflekse rağmen uzun süre çok yüksek şiddete sahip bir sese maruz kaldığımızda, ses travmasına bağlı olarak kulağımızda kalıcı bir işitme kaybı söz konusu olabilir.

Genellikle yüksek sese maruz kalındığında kulağımızda geçici bir çınlama veya işitme kaybı görülebilir. Fakat ses travması bittikten 24 saat sonra bile kulakta çınlama ve işitme kaybı devam ediyorsa, doktorların duruma müdahale etmesi gerekebilir. 90 desibelin üzerindeki seslerde işitme kaybı olması riski mevcuttur. 

Günlük yaşantıda MP3 oynatıcılardan ya da telefondan müzik dinlerken çok dikkatli olunması gerekir. Kulaklıklarımızı kulakta unutarak uyumak duyma kaybına yol açabilir. Dinlediğimiz müziğin ses kadrajı yüzde 60'ı geçmemeli ve süresi 60 dakikadan fazla olmamalıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat