Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

YGS sayısal puanı ile tercih yapacak adaylar nelere dikkat etmeli?

872
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

YGS sayısal puanı ile tercih yapacak adaylar nelere dikkat etmeli?

Sayısal ağırlıklı YGS puanı aslında Matematik Fen puanıdır. MF puanları 4 ayrı kategoriye göre adayları seçtikleir bölümlere yerleştirir. MF 1 temel matematik bilimlerine, MF 2 fen bilimlerine, MF 3 sağlık bilimlerine, MF 4 mühendislik bilimlerine giriş için kullanılır.

YGS sınavına MF puan türünden giren adaylar, istedikleri MF puan türünde seçim yapma özgürlüğüne sahiptirler. MF puanlarının tamamının hesaplanmasında matematik ve fen bilimleri soruları kullanıldığı için adayların istedikleri bir MF puan türünde öğrenci alan bölüme yerleşmelerinde bir engel yoktur. 

Adayların seçim yaparken özellikle dikkat etmeleri gereken hangi puan grubuna dair daha çok seçim yapmak istedikleridir. Örneğin MF4 puan türüne göre seçim yapmak isteyen bir aday için matematik, geometri ve fizik daha etkili iken; MF 3 puan türünden seçim yapacak bir aday için kimya ve biyoloji testleri çok daha önemli bir puan getirecektir. 

Tüm bu programların seçimlerinde şu şekilde bir avantaj bulunur: MF puanıyla öğrenci alan yüksek öğretim programları genel olarak kontenjanların en fazlasını oluşturur. Dolayısıyla MF puan türüyle istediğiniz bir programa yerleşme şansınız çok daha yüksektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat