Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

YGS eşit ağırlık puanı ile tercih yapacak adaylar nelere dikkat etmeli?

2,672
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

YGS eşit ağırlık puanı ile tercih yapacak adaylar nelere dikkat etmeli?

Eşit ağırlık puan sistemine göre kabul edilen puanlar Türkçe Matematik alanında hesaplanan puan türleridir. TM puan türleri 3 ayrı kategoride hesaplanabilir. TM 1 iktisadi ve idari bilimlere, TM 2 hukuk ve kamu yönetimi gibi sosyal bilim dallarına ve yönetim bilimlerine yönelik programlara TM 3 ise psikoloji, sosyoloji, felsefe gibi sözel ağırlıklı sosyal bilim dallarına girmek için kullanılır.

YGS TM puan türleriyle öğrenci alan programlara yerleşebilmek ve açıkta kalmamak için öğrencilerin daha önceki yıllarda oluşan puan ve sıralama değerlerine dikkate alarak tercih yapması beklenir. 

TM puan türüyle öğrenci alan programların kontenjanları oldukça fazladır. Buna bağlı olarak bölümler arası çeşitlilik de oldukça yüksektir. Bu programlardan hangilerini seçmek isteyecekleri öğrencinin ilgi alanıyla ilişkilidir. 

Eğer matematiksel yönleri güçlü bir adaysa; iktisat, işletme, maliye ya da çalışma ekonomisi gibi dallarda çok daha başarılı olması beklenir. Fakat sosyal programlara daha yatkın hissediyorsa aday kendini, o zaman hukuk ya da kamu yönetimi gibi bölümleri tercih edebilir. TM puan türünün kontenjanları oldukça geniş, puan türlerine göre yerleşen aday sayısı da oldukça fazladır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat