Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni doğan sünneti ne zaman yapılır?

71,561
kez izlendi
Puan: 4.70 / 5
Detaylı Açıklama

Yeni doğan sünneti ne zaman yapılır?

Erkek çocuklarda doğumdan sonra ilk 1 ay yapılan sünnete yeni doğan sünneti denir. Yeni doğan sünnetin ideal zamanı doğum olduktan sonra, çocuk 24 saatini tamamladıktan sonradır. Çünkü bebekte doğumsal bir problem çıkabilir.
 
Çocukta doğumdan hemen sonra, o sıralarda olmasa bile birkaç saat içinde bazı solunum problemleri görülebilir veya çocukta yeni doğan sarılığı olabilir. Bu nedenle bebek doğduktan sonra ilk 24 saat beklenmesi, tüm tetkiklerin yapılması gerekir. Ardından çocuğun cerrahi işleme uygun olup olmadığı tamamen belirlendikten sonra sünnet edilmesi gerekir. 

Yeni doğan sünneti mutlaka ilk bebeğin 2. veya 3. gününde yapılmalıdır diye bir kural yoktur. Örneğin prematüre bebeklerde, herhangi bir sağlık sorunu yoksa bile, bebeğin ilk 1 ay içinde biraz kilo alması beklenebilir. İlk bir ay içerisinde yapılan sünnetler yeni doğan sünnet olarak sayılmaktadır. Buna ek olarak bebekte sadece solunum vb. sorunlar değil, fiziksel olarak da sünnete uygun olup olmadığı, herhangi bir şekilde peygamber sünneti gibi bir problem olmadığının belirlenmesi gerekir. Çocukta peygamber sünneti varsa, bu daha farklı bir cerrahi işlem ile daha sonraki dönemde yapılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat