Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Üç boyutlu yazıcıların bakımı nasıl yapılır?

1,897
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Üç boyutlu yazıcıların bakımı nasıl yapılır?

3 boyutlu yazıcılarda sistem elektronik parçalar ve mekanik parçalar olarak ikiye ayrılır. Elektronik parçalar herhangi bir bakıma gerek duymuyor ve uzun süre çalışabiliyor, uzun ömürlü oluyor fakat mekanik parçalar zamanla yağlanmaya ihtiyaç duyabiliyorlar, düzenli bakımlarının yapılması gerekiyor.

3d yazıcılarda periyodik bakımda dikkat edilecekler

Yazdırma başı cihaz kapalıyken elimizle rahat bir şekilde dolandırılabiliyorsa cihazın yağlamaya ihtiyacı yok demektir ancak rahat bir şekilde hareket etmiyorsa cihaz ortamdaki toz ve nemden dolayı korozyona uğramış olabilir. Dolayısıyla 3d yazıcı firmanızın önerdiği bir yağ markası ve yağlayıcı ile cihazın millerini çok kısa bir sürede yağlayıp tekrar hareket ettirip kontrolünü yaparak kullanıma hazır hale getirebilirsiniz.

3d yazıcılarda bakımdan ziyade kullanım sırasında da dikkat edilmesi gereken önemli konular vardır. Örneğin tabla ile yazdırma kafası olan nozzle arasındaki mesafe çok önemlidir. 3d yazıcılarda tabla kalibrasyonu doğru yapılmalıdır. Eğer bunu yanlış yaparsanız nozzle ucunuza zarar verebilirsiniz ve bu da yazıcınızı kullanılmaz hale getirebilir. 

Bunlara ek olarak her yağlayıcıyı cihazın her yerinde kullanmamak gerekir. Bu nedenle yağlayıcı ve yağ markaskı kesinlikle 3d printer'ı aldığınız firmanın önerisi doğrultusunda olmalıdır. Bunlara dikkat ettiğiniz sürece cihazınızda problem yaşamadan  baskı almaya devam edebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat