Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Turkcell TV Plus'ın en teknolojik özellikleri nelerdir?

29,910
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Turkcell TV Plus'ın en teknolojik özellikleri nelerdir?

Bu hafta Rahşan Gülşan ile Popüler Teknoloji'nin 13. bölümünü son ürünü Turkcell TV Plus. Turkcell'in yenilenen ve televizyon yayın platformu Turkcell TV Plus'ı inceliyoruz.

İletişim ve teknoloji şirketi Turkcell, kişisel televizyon platformu Turkcell TV'yi bir üst seviyeye taşıyor ve geleceğin TV izleme deneyimini bugünden yaşatmaya başlıyor. 

Turkcell TV Plus'ı teknik anlamda, açılımı Internet Protocol television olarak adlandırabileceğimiz IPTV sistemini kullanıyor. Ancak Turkcell, bu yayın platformunu IPTV olarak adlandırmıyor. 

Turkcell Superonline fiber şebekesi üzerinde çalışan Turkcell TV Plus kutusunu çalıştırmak için kablolu internet bağlantısını kurmak gerekiyor. 

Bulunduğunuz bölgede Turkcell Superonline Fiber İnternet hizmeti varsa, fiber internet abonesi olmadan da sadece Turkcell TV Plus abonesi olmak mümkün. Kurulumun ardından HDMI kablo aracılığıyla televizyona bağlanan Turkcell TV Plus dünyasına girebiliyorsunuz. 

Turkcell TV Plus teknik özellikleri
- Yayını geri alma (HD yayınlar dahil 12 saate kadar)
- İki kanalı aynı anda seyretme
- Aynı anda onlarca kanalı kaydetme (Standart pakette toplam 100 saat)
- Tek abonelikte TV, bilgisayar, tablet ve cep telefonundan paylaşımlı izleme (Bulut sistemi)
- Kişiselleştirilebilen televizyon ve ebeveyn kontrolü (My TV)
- Kirala-izle sistemi (Market)

Turkcell TV Plus'ın set üstü kutusunun ön panelinde açma kapama düğmesi, uzaktan kumanda sinyal alıcısı ve harici medyaları oynatabilmek için bir USB portu var. AVI, MKV, WMV gibi yaygın  video formatlarını destekliyor. Harici medya oynatma özelliği sayesinde video dışında müzik ve resim formatlarını destekliyor. Arka panelinde adaptör girişi, ethernet portu, USB girişi, HDMI çıkışı ve optik ses bağlantısı yer alıyor. TV Plus'ın iki taraflı özel bir kumandası var. 4 ana menüye hızlıca erişmenizi sağlıyor. Kumandanın diğer tarafı ise web üzerinde kolayca gezinmenizi, arama yapmanızı sağlayacak bir klavye biçiminde. 

Turkcell TV Plus'ın yayınları kaydetme ve 12 saate kadar geri alma gibi özellikleri bulunuyor. Bu geri alma işlemi normal TV yayınları dışında HD kanallar için de geçerli. Turkcell TV Plus'ta aynı zamanda yayın akışına bağımlı olmadan özellikle pek çok popüler TV programını ve dizisini istediğiniz zaman izleme imkanı sunulmuş durumda. Yani, Youtube gibi sitelerden veya kanalların kendi web sitelerinden ayrı ayrı bölüm aramanıza gerek kalmıyor. Burada kategorilerine göre pek çok program ve dizi hazır olarak yer alıyor. 

Turkcell TV Plus'ın en dikkate değer özelliklerinden biri kayıt edilen programları bir kutuya değil, bulut adı verilen sisteme kaydetmesi ile ortaya çıkıyor. Bu, izlemek istediğiniz içeriğe istediğiniz cihazınızdan, hemen o sırada ulaşabilmeniz anlamına geliyor. Yani kaydettiğiniz ya da yayın akışında bulunan programı sadece televizyonuzdan değil; bilgisayarınızdan, tabletinizden ya da akıllı telefonunuzdan online olarak izleyebiliyorsunuz. Ancak tablet, akıllı telefon veya bilgisayar üzerinden izlediğiniz yayının kalitesi, hali hazırdaki internet bağlantınızın hızına göre değişiyor. İyi bir internet bağlantınız varsa, bu bir sorun olmaktan çıkıyor. 

Kayıt için standart olarak 100 saat sunuluyor ancak isterseniz ekstra paket alabiliyorsunuz. 

Turkcell TV Plus'un dikkat çeken diğer bir özelliği ise MY TV. My TV sayesinde kendi profilinizi oluşturabiliyor, sosyal medya hesaplarınızı buraya bağlayabiliyor, programları kaydedebiliyor, program hatırlatma ekleyebiliyorsunuz. Üstelik bu tek bir profile bağlı bir özellik değil. Yani evde Turkcell TV Plus'ı kullanan her kişinin ayrı bir profili olabiliyor. Bu da tam anlamı ile kişisel televizyon hizmeti anlamına geliyor. Sevdiğiniz oyuncuları, yönetmenleri ya da içerikleri burada favori listeniz ile kaydedebiliyor; tercihleriniz Turkcell TV Plus servisine eklendiği anda haberdar olabiliyorsunuz.

Bunun dışında Picture in Picture (PIP) özelliği sayesinde izlediğiniz kanalı sağ üst köşeye alıp diğer kanallar arasında gezinmeye devam edebiliyorsunuz.

Turkcell TV Plus'ta aynı zamanda daha önce Digiturk veya Apple TV gibi servislerden aşina olduğunuz bir kirala-izle servisi de var. Adı Market. Burada ortalama 2 ile 5 lira gibi ücretlerle film kiralamak mümkün. Aynı zamanda bazı aboneliklerle de bu filmleri izleyebiliyorsunuz.

Turkcell TV Plus'ta tüm bu liste programlar dışında tabii ki bir kanal listesi bulunuyor. Turkcell TV Plus'ta  tüm ulusal kanallar yer alıyor. Kanal listesinde 253'e kadar sıralanmış olarak kanalları görebiliyorsunuz ancak bazılarına yayın atanmamış durumda. Sinema kanalları, popüler tematik kanallar ve bazı yerel kanallarla birlikte 81 kanal bulunuyor. Bazı TV'lerin HD yayınları ise henüz gelmemiş. Zaman içerisinde eklenecekleri belirtiliyor ve şimdilik SD formatta yer alıyorlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat