Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tövbe edince günahlarımız affedilir mi?

626
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tövbe edince günahlarımız affedilir mi?

Tövbe edince günahlarınızın affedileceğine dair bir garanti yoktur. Günahın affolup olmayacağını, tövbe ettikten sonra ancak Allah bilebilir. Ancak bizim bilebileceğimiz bir yol daha var. O da günahı tekrar etmemek, günahtan pişmanlık duymak ve yapılan günahtan tiksinmektir. Bir kişi günahından sıkıntı duymuyor, günahını günah bilmiyor, hatta üstüne bu günahının havasını atıyorsa, onunla gurur duyuyor ve herkesin de aynı şeyi yapmasını istiyorsa bu günahın affedilmesi elbette mümkün değildir. Önemli olan günahını Allah'a karşı itiraf edebilme, "Allahım ben buyum ve bunu yaptım ve senden merhamet dileniyorum" diyebilme ve bu günahın insanın içinde bir sıkıntı meydana getirebilmesidir. 

Hz. Muhammed'e bir gün şerrin, günahın, kötülüğün ne olduğunu soran birisine cevabı şu olmuştur: "Günah, senin bir başkasının duymasını istemediğini bırak, kendin hatırladığında dahi kendi içini daraltan şeydir" diye buyurmuştur. Kendi içimizi daraltıyorsa bir günah, o günahı işlemenin yollar git gide kapanıyordur diyebiliriz. Kendi içimizi daraltan günah bizi rahatsız ettiği, tiksindirdiği için o günah için yapabileceğimiz en güzel tebliği bu şekilde yapabiliriz. Ancak içimizde hiç rahatsız değiliz, laf olsun diye tövbe ediyor, süslü cümleler kuruyorsak, o günah için ettiğimiz tövbenin kabul olacağını beklemek yanlış olur. Tövbede esas olan günahtan tiksinmek, günahı günah olarak bilmek, Allah'a karşı mahcubiyet duyup, günahını Allah'a itiraf edebilmektir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat