Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Tekrarlayan düşükler neden olur?

13,912
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Tekrarlayan düşükler neden olur?

Tekrarlayan düşüklerin iki önemli sebebi bulunuyor. Bunun ilki embriyoya bağlı nedenler. Rahme konulan veya rahme doğal yollarla gelen embriyo çok sağlıklı değilse, düşük gerçekleşebilir. Bir diğer neden ise rahim kaynaklı nedenler. Rahim, bebeğin yerleşmesine ve büyümesine uygun değilse, düşük yaşanabilir. 

Bir hasta tüp bebek tedavisine hazırlanırken, tedaviye başlamadan önce kişiye kan testi, rahim filmi ve daha önce düşük yapılmışsa, kadın ve erkeğe genetik testler yapılmalıdır. Bunlar yapıldıktan sonra bir problem varsa, probleme yönelik tedavi yapılmalıdır. 

Tekrarlayan düşüklerde en sık rastlanan sebep tüplerde ortaya çıkabilecek sorunlardır. Rahim filminde bu çok rahatlıkla tespit edilebilir. Bazen tüplerde genişlemeler, tıkanıklıklar, tüpün içerisinde sıvı birikmesi gibi durumlar oluşabilir. Bunlar hem gebe kalmayı engellerken hem de tekrarlayan düşüklere neden olabilir.

En sık karşılaşılan tekrarlayan düşük sebeplerinden bir diğeri ise, kadın ya da erkeğin kromozomlarında bulunan yapısal veya sayısal bozukluklardır. Erkekten ya da kadından giden kromozomlar bebeğin kromozom sayısını etkilediği için bebek rahme yerleşir, belli bir süre boyunca büyür ancak sağlıksız bebeklerin rahimden atılması, düşük yapılması gibi bir sistem vardır doğada. Aksi durumda bir sürü sağlıksız bebek doğabilir. Bu nedenle sağlıksız bebekleri rahim bir süre sonra kabul ettikten sonra ileri zamanda düşükle sonuçlandırır.  

Bir düşük olduğu zaman düşen ya da gelişmeyen bebeğin genetik olarak incelenmesi, tekrarlayan düşüklerin nedenlerinin belirlenmesinde önemli bir yöntemdir. İnceleme yapıldıktan sonra bebeğin sağlıklı olup, rahim tarafından mı düşürüldüğü yoksa sağlıksız bir bebeğin mi rahim tarafından atıldığı belirlenebilir. Böylece bir sonraki tedavi yolu daha net bir şekilde görülür. 

Tekrarlayan düşük tanımı

Gebeliğin 20. haftasından önce 3 veya daha fazla düşük yaşanmasına tekrarlayan düşükler ismi verilir. Tüm çiftlerde tekrarlayan düşük görülme olasılığı %1 ile %2 oranındadır. 

Tekrarlayan düşüklerin oluşma sebebi araştırıldığında %50 oranında düşüğe sebebiyet veren herhangi bir neden bulunmadığı görülür. Fakat geriye kalan olasılık dağılımına göre; kromozom anomalileri, enfeksiyonlar, annenin sistemik hastalıkları, kansızlık ve hormonal bozukluklar düşüklerin oluşmasına sebep olan başlıca hastalıklar arasındadır.

Tekrarlayan kayıplarda en sık rastlanılan etmen, özellikle erken zamanda gerçekleşen düşükler için genetik bozukluklar olarak ortaya çıkmaktadır. Bağışıklık sistemi ile ilgili kayıplarla karşılaşmamız da oldukça mümkündür.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat