Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sosyal fobi neden olur?

28,865
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sosyal fobi neden olur?

Sosyal fobi diğer ruhsal rahatsızlıklarda olduğu gibi tek bir nedenle ortaya çıkmaz. Genelde çoklu sebepler etkendir. Buna genetik faktörler, çevresel faktörler ve kişinin yaşadığı olaylar neden olabilir. Ailesinde kaygı bozukluğu ya da sosyal fobi olan kişilerde görülme riski daha fazladır. 


Çocukluk, ergenlik ve büyüme çağında yaşanan travmatik olaylar, utanma, küçük düşme, mahçup olma sosyal fobiye zemin hazırlar. Aşırı kollayıcı, baskıcı, duygularını gösteremeyen katı anne babaların eğitiminde yetişen çocuklarda sosyal fobinin görülmesi olasıdır. 

Bu kişilerin kişilik yapısında cezalandırıcı, baskılayıcı bir üst benlik yapılanması olduğu bilinir. Bu kişiler kendilerini kolay yargılamaya ve eleştirmeye açıktır. Bu da çocuklukta bu anlamda yaşadıkları ile ilişkili olabilir. Beyinde bazı iletken maddelerin bozulması da sosyal fobiye neden olabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat