Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

68,843
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sinüzit tedavisi nasıl yapılır?

Sinüzit hastalığının tedavisinde tıbbi tedavi ve cerrahi tedavi olmak üzere 2 farklı yöntem uygulanmaktadır.

Sinüzit, akut sinüzit olarak adlandırılan erken dönemde tanı konulduğunda genellikle tıbbi tedaviye oldukça iyi cevap veren bir hastalıktır.

Tıbbi tedavinin amacı tıkalı olan sinüs boşalma kanallarının açılması ile sinüslerde biriken salgıların boşalmasını ve sinüslere hava girişini sağlamaktır.

Sinüzitte uygulanan başlıca tıbbi tedavi yöntemleri
- Koruyucu önlemler,
- Destek tedaviler
- İlaç tedavileri

Koruyucu önlemler, sinüs fonksiyonlarını etkileyerek sinüzit oluşumuna zemin hazırlayan ve iyileşme üzerine olumsuz etki yapan solunum havasındaki oksijenin azlığı, kirlilik, kuruma ve sigara dumanı gibi faktörlerin kontrol edilmesidir

Yetersiz sıvı alımı ya da aşırı su kaybı sümük salgısının kıvamını ve akışkanlığını azaltarak sinüslerin temizlenmesini zorlaştırmaktadır. Bu nedenle tedavi sırasında günde en az 2 litre olmak üzere ılık su tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Bilinen alerjisi olan hastaların alerjiye neden olan alerjenlerin bulunduğu ortamlardan uzak durması tedaviye olumlu katkı sağlayacaktır.

İlaç tedavisine destek olan en önemli uygulama burun içinde biriken kabuk ve iltihaplı salgıların uygun konsantrasyonda tuzlu su içeren spreyler ya da aparatlar yardımı ile temizlenmesidir.

Sinüzit tedavisinde kullanılan en önemli ilaçlar antibiyotiklerdir. Sinüzitin erken dönemlerinde başvuran hastalarda en az 10 gün antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır. 

Uzun süredir devam eden kronik sinüziti olan hastalarda antibiyotiklerin de daha uzun sürelerle kullanılması gerekebilir.

Akut sinüzitlerin tedavisinde kullanılan diğer ilaçlar burun mukozasının şişliğini azaltarak sinüs kanallarının açılmasını sağlayan sprey ve hap şeklindeki dekonjestanlar, koyu sümük salgısını incelten mukolitikler, alerjik bünyeli hastalarda antistaminikler ve ağrı, ateş gibi şikayetlere yönelik ağrı kesici, ateş düşürücü ilaçlardır.

Kronik sinüzit tedavisinde ise antibiyotiklerle birlikte en sık kullanılan ilaçlar steroid içeren burun spreyleridir.

Uygun içerikte ve sürede kullanılan tıbbi tedaviye rağmen düzelmeyen sinüzitlerde cerrahi tedavi seçenekleri gündeme gelmekledir.

Burun içindeki büyük poliplerin sinüs kanallarını tıkamasına bağlı oluşan sinüzitlerde ve sinüslerdeki iltihabın yayılması sonucu oluşan komplikasyonların varlığında ise genellikle öncelikle cerrahi tedavi tercih edilmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat