Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

66,998
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sinüzit ameliyatı nasıl yapılır?

Günümüzde sinüzit ameliyatlarında standart olarak kullanılan yöntem endoskopik sinüs cerrahisidir.

Endoskopik sinüs cerrahisi, dışarıdan herhangi bir kesi yapılmadan burun deliklerinden sokulan ince kameraların sağladığı görüş altında ve hassas cerrahi aletler kullanılarak uygulanmaktadır.

Kronik sinüs hastalıklarında uygulanan endoskopik ameliyatlarda temel hedefler
- Sinüs bölgesindeki iltihaplı dokuların ve poliplerin temizlenmesi
- Sinüslerin tıkalı boşalma kanallarının açılarak genişletilmesi
- Sinüs kanallarını daraltarak sinüzit oluşmasına zemin hazırlayan çeşitli anatomik problemlerin düzeltilmesi

Anatomik olarak dar ve karmaşık bir bölgede aynı zamanda beyin, gözler, görme sinirleri, gözyaşı kanalları, şah damarları gibi önemli yapıların komşuluğunda gerçekleştirilen endoskopik sinüs ameliyatlarında başarısında ameliyatı yapacak doktorun bu alandaki eğitimi, tecrübesi ve teknik becerisi kadar teknolojik imkanların ve cerrahi ekipmanların da önemli rolü bulunmaktadır.

Sinüs ameliyatlarında iyi sonuçlar alabilmek için çok net görüntü sağlayan cerrahi kameraların, farklı açıları görmeyi sağlayan optik sistemlerin ve hastalıklı dokulara müdahale ederken normal dokuları koruyan özel cerrahi aletlerin kullanılması gerekmektedir.

Hasta ve cerrahın konforu için genellikle genel anestezi altında yapılan endoskopik sinüs ameliyatlarının süresi hastalığın yaygınlık derecesine ve aynı ameliyatta yapılacak burun içi eğikliklerin düzeltilmesi, estetik burun ameliyatı, burun etlerinin küçültülmesi gibi ek müdahalelerin olup olmamasına göre değişmektedir.

Tek bir sinüse yapılacak endoskopik müdahale 15 dakika civarında sürerken tüm sinüsleri tutan hastalıklarda cerrahi iki saat civarında sürebilmektedir. 

Endoskopik sinüs ameliyatlarında özel durumlar dışında  burun içerisine tampon konulmamakta, hastalar ameliyattan sonra burunlarından rahatlıkla nefes alabilmektedirler.

Daha önce geçirilmiş ameliyat, kırıklar veya yaygın polipler nedeni ile sinüs anatomisi değişen ya da yapısal olarak anatomik zorlukları olan hastalarda endoskopik sinüs ameliyatları sırasında hastalıklı bölgelere güvenle ulaşmayı sağlayan cerrahi navigasyon sistemlerinin kullanılması ameliyatın başarısı için önemli katkılar sağlamaktadır.

Endoskopik sinüs ameliyatların sonuçları üzerinde  ameliyat kadar ameliyat sonrası bakım da çok önemli rol oynadığından ameliyat sonrasında kontrol ve pansumanların sinüs bölgesinde yara iyileşmesi tamamlanana kadar düzenli aralıklarla yapılması gerekmektedir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat