Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sindirimi kolaylaştırmak için hangi meyve suyunu içebilirsiniz?

1,929
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sindirimi kolaylaştırmak için hangi meyve suyunu içebilirsiniz?

Günlük hayatta aldığımız besinlerin sağlıklı olması kadar sindirim sistemimizin de iyi çalışması da sağlıklı bir yaşamın ayrılmaz parçasıdır. Sindirim sisteminde oluşabilecek bir rahatsızlık vücudumuzun dengesini bozabilir. Bağırsak hareketlerinin yetersiz olması veya dışkılama güçlüğü kabızlık olarak adlandırılır.

Kabızlığın olumsuz etkileri

Kabızlık sonucu dışkıda biriken toksit maddeler baş ağrısı, sindirim bozukluğu ve zayıflamaya neden olabilir.

Yanlış beslenme ve posalı besin maddelerinin yeteri kadar tüketilememesi kabızlığa yol açabilir. Oysa bol yeşil sebze ve meyve tüketimi, yeterli sıvı veya selüloz içeren posalı diyet kabızlığı önler ve sindirim sistemini rahatlatır. 

Erişkin bir kişinin günlük lif ihtiyacı 20 - 25 gr'dır. Diyet lifi sindirim sistemimizden salgılanan enzimler tarafından parçalanmayan karbonhidratlardır. 

Lif tüketiminin faydaları

Diyet lifi; kabızlık, irritabl bağırsak sendromu, hemoroit, şişmanlık, kalp hastalığı ve kolon kanseri riskini azaltır, bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. 

Kuru kayısının 100 gramında yaklaşık olarak 24 gr diyet lifi bulunur ve kuru kayısı bağırsak hareketlerini düzene sokmaya yardımcı olan lif çeşitlerinden selüloz ve petkin açısından da zengindir. 

Kayısının faydaları

Kayısı, yapısındaki beta karoten ve likopen sayesinde kalp sağlığını destekler ve bazı kanser türlerini önlemeye yardımcı olur.

1 bardak kayısı suyu yüksek miktarda A vitamini içerir. Bu oran ile vücudun ihtiyaç duyduğu günlük A vitamini miktarının yarısını tek başına karşılamış oluruz. 

Kayısı ve kayısı suyu içerdiği A vitamini ve diyet lifi ile sindirim sistemimizin çalışmasına yardımcı olur; yeterli ve dengeli beslenme kapsamında düzenli olarak kayısı suyu içilmesi sindirim sisteminin iyi çalışmasını sağlar.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat