Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sağlıklı bir hamilelik için nasıl egzersizler yapmak gerekir?

1,719
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Sağlıklı bir hamilelik için nasıl egzersizler yapmak gerekir?

Gebeliğe hazırlanmak için çok özel bir egzersiz programına gerek yoktur. Ancak doğum, gebelik ve sonrasındaki toparlanma döneminde faydalı olabilecek bazı egzersizlere gebelik öncesi dönemde başlamak ve yaşam tarzı haline getirmek son derece faydalıdır. Gebelik öncesi ve gebelik döneminde egzersiz sağlıklı bir hamilelik için önemlidir.

Gebelik planlayan bayanlar hayatlarında düzenli egzersize yer açmalılar. Yürüyüş, pilates ve özellikle yoga gebelik döneminde karşılaşılabilecek fiziksel ve ruhsal değişikliklere karşı çok faydalıdır. 

Gebelik döneminde başlanabilecek bu tür aktiviteler gebelik boyunca da rahatlıkla yapılacak aktiviteler olduğundan doğum sürecini olumlu etkiler.

Sağlıklı gebelik için çok özel bir egzersiz programına gerek yoktur. Ancak gebelik, doğum ve doğum sonrası dönemde de faydalı olabilecek birtakım egzersizlere gebelik öncesi dönemden başlamak ve bunu yaşam tarzı haline getirmek çok faydalıdır. 

Gebelik dönemi öncesi egzersiz hamilelik dönemi için önemli olduğundan gebelik planlayan kadınların düzenli egzersiz programlarına başlaması gerekir. Yürüyüş, pilates, yoga gebelik döneminde karşılaşılabilecek kas ve iskelet sistemi değişiklikleri ve ruhsal değişimlere karşı çok faydalı olacaktır. 

Gebelikte egzersiz düzenli olarak yapılmalıdır. Ara vermek, bazen yapıp bazen yapmamak faydalı olmadığı gibi zararlı da olabilir. Bu nedenle haftada ortalama 3 gün (2 günde bir) düzenli olarak egzersiz yapılmalıdır.

Gebelik öncesinde başlanacak bu egzersizler gebelik boyunca yapılabilecek aktiviteler olduğundan sağlıklı bir hamilelik ve doğum sürecini olumlu yönde etkiler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat