Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Riskli erken doğanların bakımı nasıl olur?

786
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Riskli erken doğanların bakımı nasıl olur?

Riskli olarak erken doğan prematüre bebeklerin hayatta kalabilmesi için özel bakim yapılması gerekmektedir. Erken doğan prematüre bebeğe verilebilecek en büyük destek beslenme alanında olmalıdır. Prematüre bebeğin özellikle anne sütü ile beslenmesi çok önemlidir. Eger anne sütü emilemiyorsa, sagilarak verilmesi gerekir. Bebek mamasinin ise doktor kontrolünde ve tavsiyesi üzerine bebege verilmesi tavsiye edilir.

Prematüre bebekler olgunlaşma dönemini tamamlamadan dünyaya geldikleri için akciğerleriyle ilgili solunum problemleri yaşayabilirler. Genel olarak karaciğer, mide, bağırsak ve beyin ile ilgili problemler yaşayabilirler.

Prematüre bebekler hastanede bakıldığında hayatlarını devam ettirebilmek için gereken tüm hizmetler verilmektedir. Fakat prematüre bebeklerin evde bakılması hastanede bebeğe sağlanan bakımın devamı şeklinde olmalıdır. 

Beslenmenin dışında prematüre bebeklerde ısı regülasyonu sisteminin gelişmemiş olması onların isi kaybına uğramasına sebep olur.  Ortam ısısının 23-24 derecelerde tutulması ve sürekli olarak ölçülmesi prematüre bebeklerin hayatta kalması için çok önemlidir. 

Prematüre bebeklerde başını kullanma zorluğu oluşabilir. Bu sebeple prematüre bebekler için çok yumuşak yastık ve çok yumuşak yüzeyler kullanılmamalıdır. Ani bebek ölümleri ile karşılaşmamak için prematüre bebek kesinlikle yüz üstü yatırılmamalıdır. Prematüre bebekler için sırt üstü pozisyonda uykuya dalmak daha sağlıklıdır. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat