Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Profesyonel kullanım için uygun 3D yazıcı modelleri hangileridir?

2,731
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Profesyonel kullanım için uygun 3D yazıcı modelleri hangileridir?

3d yazıcılarda profesyonel kullanım için tozdan üst üste yazdırma yöntemini kullanan bazı yazıcılar mevcuttur.  Buna Selective Laser Sintering (SLS) teknolojisi denir. Bu teknoloji ile tamamı renkli baskı alabilirsiniz. Fakat bunların diğer yazıcılara göre bazı dezavantajları olabildiği gibi, profesyonelde realistiğe çok yakın olduğu için genellikle bu yazıcılar kullanılır. SLS ile daha küçük boyutlarda ancak çok yüksek çözünürlüklü 3d baskılar almak mümkündür. Özellikle dişçilik ve kuyum sektöründe kullanılır. 

Masaüstü 3d yazıcılar genellikle masanızın üzerine koyup kullanabileceğiniz tipte yazıcılardır. Fakat profesyonel seviyedeki yazıcılar daha büyük boyutlu olduğu için bir istasyona ve çalışma alanına ihtiyaç duyan 3d printerlar olur. Bunlarda baskı aldıktan sonra tekrar yüzey işlemleri, katılaştırma - sertleştirme gibi ek işlemler de yapmanız gerekiyor. Bu sebeple profesyonel segmentteki yazıcılar ile masaüstü yazıcılar arasında ciddi bir fark bulunuyor.

3d yazıcı teknolojisi çeşitleri
1. Fused deposition modeling (FDM) - Plastik ham maddenin eritilerek üst üste katmanlanması
2. Stereolithography (SLA)- 3 boyutlu taşbaskı (litografi)
3. Selective Laser Sintering (SLS) - Seçici lazer sinterleme

Full renkli 3d yazıcılardan kastımız, aslında normalde masaüstü FDM teknolojisindeki yazıcılar katmanlama tekniği ile ilerlediği için siz renkleri ancak katmanlar arasında değiştirebiliyorsunuz. Fakat profesyonel segmentteki full renkli 3d yazıcılarda bir objeyi nasıl taradıysanız ya da modellediyseniz aynı renkte, bire bir renk özellikleriyle çıktı alabiliyorsunuz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat