Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Peygamberler hangi kavimlere gönderilmiştir?

21,042
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Peygamberler hangi kavimlere gönderilmiştir?

Kur'an-ı Kerim her kavime bir peygamber gönderildiğini söyler. Peygamberler insan topluluklarının uyarılması ve düzene girmesi için gönderilirler. Dolayısıyla peygamber gönderilmeyen bir kavimin davranışlarından sorumlu tutulması ve cezalandırılması Kur'an-ı Kerim'e göre mümkün değildir.

Allah'ın elçisi olarak Allah'ın mesajlarını iletmek üzere bir kavime peygamber gönderilirse, o kavmin bu mesajlara uyması ve yaşamlarını düzenlemesi beklenir. 

Yeryüzüne birçok peygamber gönderilmiş olduğunu bilsek de Kur'an-ı Kerim bunlardan sadece 25 tanesinden ismen bahseder. Bu sebeple 25 peygamber tam olarak bilinmektedir. 

İslam dinine göre, peygamber olan birisinin peygamber olduğunu yalanlamak İslam'ın 6 şartından birini ihlal eder. Peygamberlere iman etmemek insanları küfre sokabilir.

Peygamberlerden bazılarına Allah kitap göndererek uyarı ve telkinlerde bulunmuştur. Kendi kavimi ile birlikte kendisine kitap ulaştırılan peygamberlere Resul adı verilir. İlk kitap Tevrat'tır ve Hz. Musa'ya verilmiştir. Sonrasında Zebur Hz Musa'nın soyundan gelen Hz. Davut'a gelmiştir. Bundan sonraki kitap Hz. İsa'ya gönderilen İncil'dir. İncil'den sonra diğer bütün kitapları kapsayacak türde bir içeriğe sahip olan Kur'an-ı Kerim Hz. Muhammed'e gönderilmiştir. 

Kendisine kitap indirilmemiş, geriye kalan 21 peygambere de Nebi 
denilmektedir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat