Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Özel okul seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

3,614
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Özel okul seçiminde nelere dikkat etmeliyiz?

En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızın eğitimi, en önemli sorumluluklarımızdan biridir. Bu nedenle okul seçimi son derece önemli ve hassas bir konudur. Bir okulun fizikî koşullarının mükemmel olması orada yapılan eğitimin iyi olduğu anlamına gelmez. Okulların tanıtım günlerine katılmak, web sayfalarını incelemek, sosyal medya haberlerini izlemek, yaptıkları etkinlikleri takip etmek; mümkünse okulları birkaç defa ziyaret etmek sizlere okulların profili ile ilgili önemli ölçüde fikir verecektir. 


Okul seçiminde karar verirken bazı kriter öncelikli olarak değerlendirilmelidir: 

Eğitim kurumunun temel değerleri ve vizyonu

Bir veli olarak seçeceğiniz okulun vizyonunun ve temel değerlerinin beklentilerinizle uyumlu olması, çocuğunuzun yaşamdaki duruşuna ilişkin beklentilerinize cevap vereceği için önemlidir. Seçeceğiniz okulun vizyonu ve temel değerleri size güven vermeli ve sizi ikna etmelidir. 

Kurum kültürü 

Seçilecek okulun, köklü bir geçmişe sahip olması sağlam bir kurum kültürü oluşturur. Bu tür okulların mezunları, bir ekolün üyeleri olarak toplumda seçkin bir yer edinmişler, kardeşlik bağlarıyla sağlam bir network oluşturmuşlardır. Çocuğunuzu göndereceğiniz okulun bir vakıf okulu olması ve iş hayatında çeşitli alanlarda isim yapmış mezunlardan oluşan bir camianın parçası olması, çocuğunuzun yaşama ve iş hayatına ayrıcalıklı başlamasını sağlayacaktır. 

12 yıllık kesintisiz eğitim 

Seçeceğiniz okulun anaokulundan liseye kadar kesintisiz bir eğitim gerçekleştirmesi de önemli kriterlerden biridir. Özellikle sürekli değişen bir ortaöğretime geçiş sisteminin olduğunu göz önünde bulundurursak bu önem daha da artmış olacaktır. 

Yabancı dil

Günümüzde bir değil, birden fazla yabancı dil bilen bireyler yaşama diğerlerinden bir adım önde başlamaktadırlar. İngilizce, yaşamın içerisinde çok kullanılan ve sıkça karşılaşılan bir dildir. Hemen hemen tüm özel okullar İngilizceyi iyi öğretmektedirler. Önemli olan İngilizcenin yanında başka dili de çok iyi öğretebilmektir. Seçilecek okulun birinci yabancı dilinin İngilizcenin dışında bir dil olması (örneğin Almanca), ikinci yabancı dil olan İngilizcenin de geri planda kalmaması ve karşılaştırmalı olarak verilmesi, her iki dilin de aynı anda öğrenilmesine ve kullanılmasına imkan verecektir. 

Sosyal etkinlikler

Günümüzde, değer kazanan ve iş alanlarında tercih edilen bireyler; sadece bir alanda uzmanlaşmış değil, pek çok alanda kendisini geliştirmiş, hobileri ve rafine zevkleri olan kişilerdir. Bu nedenle eğitim öğretim; birbirini tamamlayan, birini diğerine tercih edemeyecek kadar bütünleşmiş bir programla yürütülmelidir. 

Seçilecek okul; sadece akademik başarılara endeksli değil, aynı zamanda eğitsel etkinliklerin desteklendiği, bireysel becerilerin fark edildiği ve geliştirildiği bir müfredata sahip olmalıdır. 

Veli iletişimi

Eğitim öğretimde planlama, uygulama ve değerlendirme kadar geri bildirim verme de çok önemlidir. Velileri ile sürekli iş birliği içerisinde olmak için sağlıklı ve çok yönlü iletişim kanalları oluşturmuş bir okulda öğrenci gelişimine ilişkin çok hızlı mesafe kat edilebilir. Seçeceğiniz okulun, velisi ile ne tür bir iletişim ve etkileşim içerisinde olduğunu da sorgulamak gerekir. Ülkemizin tüm çocukları, biz eğitimciler için çok değerli emanetlerdir. Bu kıymetli varlıklara, en doğru okulu seçmeniz dileğiyle.

İELEV Okulları

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat