Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mukabele nasıl ortaya çıktı?

696
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mukabele nasıl ortaya çıktı?

Mukabelenin ortaya çıkması çok temellidir ve Hz. Muhammed'e, ilk vahiyin inişine dayanır. 

Cebrail, vahiyi Hz. Muhammed'e getirdikten sonra, ondan doğru ezberleyip ezberlemediğine dair tekrar geri dönüşler alır. Örneğin, Yusuf suresinin ilk 10 ayeti indiyse, nasıl ezberlediğini Hz. Muhammed'den geri dönüş alır. İndirdiği ile Hz. Muhammed'in okuduğu mukabil mi, o ölçülür. Mukabele böyle başlamıştır.

Daha sonra vahiy katipleri de vahiyleri bir metne geçirirler. Hz. Muhammed'in çevresindeyken insanlar, peygamber Ramazan aylarında o ezberlediklerini, aklında bulunanları; tüm Kuran-ı okur. Bu, Hz. Muhammed'in hayatta olduğu son Ramazan'a kadar devam eder. O son Ramazan ayında Kuran tamamlanır. Cebrahil, Kuran-ı Kerim'i Hz. Muhammed'den toplam 2 defa dinlemiştir. Okuyan Hz. Muhammed; dinleyen, mukabil mi, denk mi diyerek ölçen de Hz. Cebrail'dir. 

Hz. Muhammed ve Cebrail Kuran-ı Kerim'i mukabele ederken, yanlarında insanlar, katipler olduğuna dair bilgiler bulunur. Onlar da yazdıkları metinleri kontrol ederler. En son 2 defa yapılan mukabelede artık sure ve ayet sıraları da, bugün elimizde olan Kuran'daki gibi dizilmiştir. Bu da tamamen Cebrail ve vahiy kaynaklıdır. Allah tarafından Hz. Muhammed'e bildirilmek sureti ile bugünkü Kuran-ı Kerim şekli, surelerin ve ayetlerin sırası da yan yana gelmiştir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat