Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Miyom düşüğe neden olur mu?

12,173
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Miyom düşüğe neden olur mu?

Miyomlar rahmin düz tabakasından ve bağ dokusundan oluşan iyi huylu tümörlerdir. Yerine bağlı olarak birkaç tipe ayrılırlar. 

Miyom çeşitleri:
- Sübmükoz miyomlar (Rahim içine doğru büyüme yapan)
- Sübseröz miyomlar (Rahim dışına doğru gelişen)
- Instramural miyomlar (Rahim duvarının içine yerleştirilmiş miyomlar)

Miyomlar gebelikte hormonal gelişime ve bebekteki kan akımına artması nedeniyle genellikle büyürler ve zaman zaman ağrılı da olabilirler. Bu anlamda miyomu olan gebelerin hamilelik süreci daha sık ve detaylı takip edilmelidir. Miyomu olan kadınlar hem gebe kalma esnasında hem de gebelik takibinde riskli bir süreç geçirmektedir. Miyomu olan kadınlarda gebelik ve doğum sürecine bağlı bazı sorunlara daha sık rastlanır.
 
Miyomu olan gebe kadınlarda görülebilecek riskler:
- Düşük riskinin artması
- Plasentanın yerleşim anomalileri
- Anne karnındaki bebekte gelişim geriliği
- Artan erken doğum riski
- Bebeğin anne karnında duruş anomalileri ve dolayısıyla sezaryen oranın artması

Yapılan son araştırmalara göre miyomlar, özellikle rahim içine doğru yapan sübmüköz miyomlar, gebe kalmayı zorlaştırır. Miyomların boyutu ve yerleşimine bağlı olarak bu etki değişebilmektedir. Miyom ameliyatlarından sonra gebe kalma oranı ve problemsiz gebelik geçirme şansı artmaktadır. Miyomlar normal doğum esnasında doğum sancılarının düzensiz olmasına neden olabilir. Dolayısıyla doğum sürecinin uzamasına neden olduğu için anne ve bebeğin sağlığı göz önüne alınarak sezaryen oranında artış gözlemlenir. 

Miyomlar rahim kasılma mekanizmasını etkilediği için doğum sırasında kanamaların miktarı artabiliyor. Miyomların detaylı ölçü ve yerinin belirlenmesi sonrasında, gebelik öncesi operasyona gereklilik derecesi tartışılır. Özellikle rahim boşluğu yönünde büyüyen veya 5 cm üzerinde herhangi bir yerde yerleşmiş miyom varsa, miyomun ameliyatı önerilir. Son yıllardaki miyom ameliyatları endoskopik olarak yapılmaktadır. Miyomun pozisyonuna bağlı olarak hidreskopik veya laparoskopik yöntemler tercih edilir. Ameliyat sonrasında sağlıklı bir gebelik için ameliyattan sonra gebe kalmak için, en az 3 ay bir süre beklenmelidir. Ancak hamilelik öncesi miyom tedavisi başarılı bir şekilde tamamlanırsa, miyom kaynaklı düşük riski azalır ve bu anlamda anne adayı pek çok yönde daha az risk doğum geçirecektir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat