Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Mescid-i Haram'ın önemi nedir?

2,480
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Mescid-i Haram'ın önemi nedir?

Haram çoğu zaman olumsuz anlamda algılanlansa da aslında içinde bir hürmet ve yasakla ilişkili geniş bir kavramdır.

Mescid-i Haram Mekke'dedir. Haram Mescid, yani saygıyla yaklaşılması gereken, içerisinde birtakım şeylerin yasak olduğu yer olarak Türkçeleştirilebilir.

Mescid-i Haram içinde insanın kendi vücudundan ya da başka birinin vücudundan tüy koparması yasaktır. Çünük bir acı kaynağıdır ve Mescid-i Haram içinde insana ve diğer canlılara acı verecek şeyler yapılamaz.

Aynı şekilde Mescid-i Haram sınırları içinde tartışmak, kavga etmek, insan yaralamak ya da öldürmek kesinlikle yasaklanmıştır. Sadece insan değil, bir sinek bile olsa herhangi bir canlıya zarar vermek Mescid-i Haram sınırları dahilinde yasaktır.

Haram kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için başka bir örnek olarak haram aylar verilebilir. Haram aylarda savaşmak yasaktır örneğin. Haram, ihtiram gösterilmesi gereken yer ve durum olarak da nitelenebilir.

Mescid-i Haram sadece Kâbe çevresi değildir. Hz. Muhammed'in kabrinin bulunduğu Mescid-i Nebevi ve Kudüs'teki Beytü'l Makdis Bölgesi de mescid-i haramdır yani harem bölgesidir.

Mekke'deki mescid-i haram aslında Kabe'yi de içine alan geniş bir mekanın tamamına denir. Kabe ile mescid-i haram aynı kavramlar değildir. Kabe mescid-i haram içinde yer alan bir yapıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat