Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Merve Tepesi'nin Müslümanlık için önemi nedir?

914
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Merve Tepesi'nin Müslümanlık için önemi nedir?

Merve Tepesi, Safa Tepesi'nin hemen karşısında yer alır. Bu iki tepe genellikle birlikte anılır. Kabe'nin hemen yakınlarında, Harem sınırları içinde yer alırlar.

Safa ve Merve Tepeleri oluşumları bakımından farklılık gösterir. Safa Tepesi volkaniktir. Safa Tepesi, Merve Tepesi'nden daha yüksektir.

Hacılar hac ziyaretinde bu iki tepe arasında gider gelir. Buna say denir. Hacılar 4 kez Merve Tepesi'ne yürür. 3 kez de Merve Tepesi'nden gelinir. Son kez Merve tepesi'ne gelindiğinde ihramdan çıkılabilir. Merve Tepesi bir anlamda hac ibadetinin sona erdiği yerdir.

Say uygulamasının kaynağı şöyle açıklanır:

Hz. İbrahim, henüz bebek olan oğlu Hz. İsmail ve eşi Hacer'i o dönemde yıkılmış ve izi kaybolmuş olan Kabe'nin yerine bırakır.

Bu arada Hz. İsmail, susuz bir şekilde çırpınırken annesi Hacer yoldan geçen birileri var mı diye Safa ve Merve Tepeleri arasında gider gelir. İkisi de susuzdur. Sonra bir melek Hz. İsmail'in bulunduğu yeri kazarak ikisi için su çıkarır. Bu su da zemzem suyu olarak adlandırılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat