Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lise türleri nelerdir?

16,979
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Lise türleri nelerdir?

Milli Eğitim Bakanlığı'nın liselerde okul çeşitliliği yerine program çeşitliliğini esas alan bir yapıya geçtiği bilinmektedir. 2013'ten itibaren Milli Eğitim Bakanlığı düz liseleri Anadolu lisesi statüsüne taşıdı. Bununla beraber birtakım değişiklikler meydana geldi.

Liseler türlerine göre orta öğretim müdürlüklerine bağlıdır. Anadolu Liseleri, Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Anadolu Öğretmen Liseleri, Güzel Sanatlar Liseleri ve Spor Liseleri olmak üzere 6 farklı lise türü orta öğretim genel müdürlüğüne bağlı olarak çalışırlar.

Mesleki eğitim veren okul türleri ise eskiden 22 çeşitken, günümüzde sadece 2 çeşitte eğitim vermektedir. Sağlık, ticaret, turizm, endüstri teknik, Anadolu teknik gibi okul türlerinin tamamı ortadan kaldırılarak hepsi Anadolu lisesine çevrildi. 

Din eğitimi veren okullar da kendi içlerinde birleştirildi ve Anadolu İmam Hatip Lisesi olarak yeniden düzenlendiler. Polis Koleji ve Askeri okullar da kendi sınavlarıyla öğrenci alımlarını sürdürmektedirler.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat