Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Lise seçimi neden önemlidir?

1,814
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Lise seçimi neden önemlidir?

Lisenin sunduğu imkan ve uyaranlar; sağladığı iklim, öğrencilerinde, dayanışma ruhu, sosyal barış ve ekip çalışması yetilerinin ortaya çıkmasına zemin oluşturur. Öğrencinin festivaller, geceler düzenlemesi, sanatsal, sportif organizasyonlarda, uluslararası projelerde görev alması, potansiyelini ortaya çıkarır. Bu sayede öğrenci farkındalık bazlı yeti yönetimini kazanır. Kendini, ilgi alanlarını tanır. 

Lisede öğrenci, bir yere mensup olma duygusundan aidiyet duygusuna yerleşir. Aidiyet kimlikle var olmayı tanımlar. Ortak projeler, etkinlikler; düşüncesine önem verilmesi, kendini göstermesine olanak sağlayan sunumlar öğrenciyi ön plana çıkararak kendini gerçekleştirmesine alan açar. Güçlü, köklü, sağlam bir lise kimlik oluşumunu destekler, besler, kimlik oluşumuna hizmet eder ve katkıda bulunur.

Lise; bireyi kariyer hedefleri doğrultusunda üst öğrenim kurumlarına hazırlar. Ancak üniversite sadece akademik hazırlığı değil, piko-sosyal hazırlığı da gerektirir. 

Lise bireye akademik, sosyal ve duygusal alanlarda kendini tanımayı ve kendini yönetmeyi öğretir. 

Branş seçimi, doğru yönlendirme, sunulan olanaklar, yetenek testleri vb. çalışmalarla mesleki ilgi alanı oluşmasında lise, öğrencinin kendini tanıma alanına, maksimum hizmet eder. 

Lise, öğrencisine hayata hazırlama açısından en önemli mottoyu öğretendir. Yani değerli olandan değer olana yöneltir. Öğrenci niceliksel, skora dayalı olandan, niteliksel olana, kendilik alanına doğru hareket eder. Olmak, yerini yapmak edimine bırakır. Lisenin oluşturduğu değer de onun markası olur.

Okul, uyguladığı programlar, felsefe grubu dersleri, projeler ve etkinliklerle öğrenciyi benmerkezcilikten evrensel doğrulara, dünya vatandaşlığına doğru yönlendirir. 

Doğru ve kaliteli bir sosyal zeminin sağlanması, kişinin entelektüel ve akademik olarak kendisine denk akranlarla olması  lise kardeşliğinin yapı taşlarını örer. 

Bireyin mesleki gelişimine, bilimsel çalışmalarına ve sosyal iletişimine katkı sağlayacak güçlü bir dil eğitimi elzemdir. Dil, kültür kapılarını aralarken yeni dünyalar açar. Farklılıklara açılan kapılar, farkındalığı artırırken farklılıklara saygıyı da beraberinde getirir.  Gencin Dünya vatandaşı olma ve evrensel bakış açısı oluşturmasına yardım eder.

Lise dil eğitimi ve öğrencinin farklı kültürlerle tanışabilmesi için Grundtvig, Socrates, Leonardo Da Vinci, Comenius, IB Uluslararası Bakalorya programlarını teşvik etmelidir.

İELEV Okulları

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat