Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kul hakkının tövbesi olur mu?

1,043
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama

Kul hakkının tövbesi olur mu?

İslam'da hakları ikiye ayırabiliriz; kul hakkı ve Allah hakkı diye. Allah hakkı genelde kamu hakkı ile bilinir. Allah kendine ait hakların tamamını affedebilir; herhangi bir şekilde, herhangi bir surette bunu biz bilemeyiz, sadece Allah bilir. O nedenle biz birisine "Allah affetmez" deme hakkına sahip değilizdir. 

Allah kendi haklarını affetmekle beraber, kuluna verdiği değerden dolayı, hakkı yenen kişinin kendisi hakkını helal etmediği sürece o affı gerçekleştirmeyeceğini de bize beyan eder. Bu nedenle diriyken, henüz hayattayken helalleşmenin yollarını aramanın faydası vardır. Karşımızda, gizli veya açık, farkında olalım ya da olmayalım, herkesten helal almak gerekir. Çünkü biz sadece birisinin parasını yediğimizde, birisine zulmettiğimizde hakkını yediğimizi zannediyoruz. Birisine hak etmediği halde asık suratla baktığımızda, birisine çirkin bir söz söylediğimizde veya kırmızı ışıkta geçip birisine mani olduğunuzda, her gün herkesin yapabileceğini düşündüğünüz şeylerde bile bunların hepsi kul hakkına dahil olabilir. Fark etmemiş olsanız bile, o kul affetmemişse sizin de bu affı Allah'tan beklemeniz mümkün olmaz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat