Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yumurta Haşlamanın Püf Noktaları

Kayısı kıvamında yumurta nasıl pişirilir?

787,827
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Yemek Blogu Yazarı

Yumurta haşlamak için yumurta, yeterli miktarda su ve bir miktar suya ihtiyacınız vardır. 

Haşlama yumurta yapıyorsanız, yumurtanın tazeliği önemlidir. Kahvatıda özellikle köy yumurtası tercih edilmelidir. Yumurtaları alırken taze olduğunu anlamak için yumurtanın kabuklarının daha mat ve pürüzlü olmasına özen gösterin. Taze yumurta bayat yumurtaya göre daha ağırdır. Yumurta haşlayacağımız kabın içine yumurtayı kaşık yardımı ile koyun. Bunun sebebi yumurtanın çatlamasını engellemektir. Yumurtanın üzerini geçecek miktarda su ilave edin. Yumurtanın çatlamasını engellemek için üzerine bir miktar tuz ekleyebilirsiniz. Çapı dar ve yüksek kap kullanma sebebimiz yumurtaların pişme sırasında birbirine çarpıp kırılmasını önlemek. Bu yüzden yüksek kap kullanmalıyız. Yumurtaları dolaptan çıkarır çıkarmaz pişirmeden önce yıkayın. Yumurtaları mutlaka orta ateşte haşlayın. Yüksek ateşte pişirirsek yumurtalar birbirini kırabilir, kısık ateşte pişirirsek de süreyi ayarlayamayabiliriz. Bu nedenle her zaman orta ateşi tercih etmeliyiz.


Pişirme işleminde, yumurtanın çatlamaması yumurtayı suyun içine kaşık yardımı ile bırakın. Kabukların kolay soyulması için tuz koyun. Orta açık ateşte kaynamaya bırakın. Ortalama 3-4 dakika kadar pişmesi gerekir. Yumurta piştikten sonra servise hazırlayın. Çay kaşığınızın ucu girecek şekilde soymanız yeterlidir. Üst kısmını soyun, kesin, çay kaşığı ile alın, sarısını patlatın ve sıcak servis edin. Eğer yumurtanızın beyazı beyazdan koyu kıvama geçmek üzereyse ve sarısı oldukça sıvıysa yumurtanız olması gereken idealı yakalamış ve rafadandır. 


Yumurtayı kaşık yardımı ile bırakın ve pişerken çatlamaması, kolay soyulması için suyun içine tuz ilave edip orta ateşte pişirmeye bırakın. Kayısı kıvamında yumurtanın pişirme süresi ortalama 5-6 dakikadır. 

Kaynattığınız yumurtayı cezveden kaşık yardımı ile alıp, soğuk su dolu kasenin içerisine bırakın. Yumurtayı suya bıraktıktan sonra ortalama 5-6 saniye bekletmeniz gerekir. Bu süreyi doldurduktan sonra kaşık yardımı ile alıp bir tabakta soğutun. Sonrasında yumurtaya kaşığın tersiyle vurun ya da yumurtayı tabağa vurarak çatlattıktan sonra soymaya başlayın. Pişen kayısı yumurtanın beyazının pişmiş, içerideki sarısının dışı pişmiş, içinin birazcık daha sulu olması gerekir. Yumurtayı bu şekilde servis edebileceğiniz gibi kahvaltılıklarla da servis edebilirsiniz. Yumurtayı kahvaltı için hazırlıyorsanız, soyma işleminden önce su kabında çok fazla bekletmemelisiniz. Aksi takdirde yumurta soğur ve lezzetini kaybeder. 


Yumurtanın çatlamasını engellemek için suya bir miktar tuz ilave edin ve orta açık ateşte haşlamaya bırakın. Yumurta yaklaşık 8-9 dakika pişecek. Bu 8-9 dakika yumurtayı ocağın üzerine koyduktan sonraki dakikalardır. Kaynadıktan sonra dakika tutacaksanız ortalama 3-4 dakika yeterli olacaktır. Yumurtanın haşlama süresi 12 dakikaya çıktığında sarısının dışında yeşil tabaka oluşabilir. Bu istenmeyen bir şeydir. Yumurtanın içindeki demir miktarı yüzeye çıkar ve protein değerini kaybetmiş olur. Yumurtayı kahvaltılık için hazırlıyorsanız soğuk suyun içerisinde 5-6 saniye tutun. 


Yumurtaları haşlamadan önce suyun içine bir miktar tuz miktar tuz ilave ettiğinizde kabuklarının çatlamasını ve kolay soyulmasını sağlamış olursunuz. Haşlanan yumurtaları soğuk su dolu bir cam kaseye kaşık yardımıyla aldığınızda soyma işlemi daha kolay olur. Yumurtaya yemek kaşığının tersiyle hafifçe vurduğunuzda soyma işlemini kolaylaştırırsınız.

Katı ve kayısı kıvamında haşlanan yumurtaları soğuk suda 5-6 saniye bekletmeniz yeterlidir. Aksi taktirde çok soğur ve lezzet kaybı yaşarsınız. Eğer rafadan yumurta hazırlıyorsanız suyun içinde çok bekletmenize gerek yoktur, çünkü rafadan yumurta yumurtalık ile servis edilir. Bunun için çay kaşığının içine gireceği kadar soyup sarısını patlatmanız yeterlidir. 

Taze yumurta bayat yumurtaya göre biraz daha zor soyulur, kabuk yumurtadan ayrılmakta zorlanır. Bu nedenle muhakkak soğuk suda şoklama yöntemini yapmanız gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat