Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni Doğan Sünneti

Yeni doğan sünneti sonrası bakım nasıl yapılır?

54,287
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Cerrahisi Uzmanı

Yeni doğan sünnetinden sonraki bakımın çok kolay olduğu söylenebilir. Paradoks bir şey gibi gelir, çünkü bebek bezleniyordur ve bebeğin bezi beline kadar geliyordur. Bebek kaka yaptığı zaman beline kadar kaka gelebilen bir bebektir. Sünnet edilen yere de kaka bulaşacaktır.


İlk 4-5 gün içinde kaynamış, soğutulmuş bir su yapılır. Kaynamış soğumuş su ile bebeğin altı kaka yaptığı zaman yıkanır. Pamuğa batırıp onunla da yıkanabilir. Yıkanır kurulanır. Ondan sonra bir gazlı bezin üzerine antibiyotikli pomat sürülür. Pipinin etrafını sarmaya gerek yoktur. Sadece pipinin üzeri kapatılır. Bez öyle bağlanır. Son derece rahat bir bakımı vardır. Hiçbir problem yaratmadan hızlı da iyileşir. 


Yeni doğan sünneti, teknik olarak 2 şekilde yapılır. Bir açık cerrahi sünnet denilen teknik vardır. Bebeği ameliyathaneye aldıktan sonra üstü ameliyat örtüleriyle örtülür, temizlenir, zaten daha önceden pipiye emla denilen bir krem sürülür. Bu lokal anestezi sağlar. Sonra pipiye lokal enjeksiyon yapıp uyuşturulur. Uyuşturulduktan sonra sünnet derisi nereden kesilecekse işaretlenir, sonra pipinin başından ayrılır. Ayrıldıktan sonra da içeriden de işaretlenir. Kesilecek yer de işaretlendikten sonra kesilir. Kanamalar tutulur. Kanamalara izin verilmez. Daha sonra da artan 2 doku birbirine dikilir. Tedavi süresi 15-20 dakika sürer. 


Çan yöntemi biraz daha değişiktir. Gene pipinin temizliği, lokal anestezisi yapıldıktan sonra pipinin üzerindeki sünnet derisi pipinin başından ayrılır ve içine bir metal çan yerleştirilir. Külah gibi pipinin başının üzerine yerleştirilir. Deri onun üzerine çıkacak olan deri bir çorap gibi geçirilir. Ondan sonra bir kıskacı vardır. Kıskaçla kıstırılır. Bir müddet kıstırılıp tutulur. Bu da kanamayı engellemek içindir. 

1-2 dakika kadar öyle tutulduktan sonra üstünde kalan sünnette çıkacak kısmı bistüri ile kesilerek çıkartılır. Bazen 1-2 tane dikiş koymak yaklaştırmak için gerekebilir.


Yeni doğan sünnetinde bebekler ağrı duyar. Bebeklerin anne karnında da ağrı duydukları, ağrılara karşı reaksiyon verdikleri ispatlanmış bir şeydir. Yeni doğan bebeğin sünnet sırasında ağrı duymaması için yapılması gereken şeyler vardır. Sünnet öncesi pipinin etrafına lokal topik anestezik madde içeren merhem sürülür. Bu merhem yaklaşık 40 dakika içinde etki eder ve pipi uyuşur. Bunun dışında bebek ameliyathaneye alınıp sünnet için hazırlandığında, temizliği yapılıp örtüldüğünde bebeğe lokal anestezik enjekte edilir. Aynı diş hekiminin diş çekerken uyuşturması gibi pipi uyuşturulur. Gene de bebek bir miktar reaksiyon gösterebilir. Gösterdiği reaksiyon ağrıdan değil daha çok oraların temizlenirken sürülen materyallerdendir. Bezi değiştirilirken ağlayan bebek gibi ağlama olabilir. Ancak artık ağrı duymayacaktır. Çünkü uyuşturulduktan sonra yapılan işlemde herhangi bir ağrısı olmaz. 


Genel anestezinin idari bir riski yoktur. Yeni doğanda anestezisiz yapılabilecek bir işlem iken anestezi vermenin de pek bir gereği yoktur. Vücuda giren herhangi bir şeyin bir faydası varsa mutlaka bir karşı etki ihtimali de vardır. Bu yüzden mümkün olduğu kadar aza indirmek gerekir. Bu demek değildir ki, 3-4 yaşındaki bir çocuğa genel anestezi vermemek için kolunu bacağını tutarak sünnet edelim. Hayır, anestezi varken anestezi verilmesi gerekir. Yeni doğan dışında. Yeni doğan dönemini atlattıktan sonra mutlaka anestezi altında olması gerekir. Çocuğun psikolojik sağlığı açısından da bu önemlidir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat