Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Yeni Doğan Bebeklerde İdrar ve Dışkı

Yeni doğanda dışkı yapamama problemi neden yaşanır?

238,131
kez izlendi
Puan: 4.69 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Yeni doğan bebeklerde dışkı yapamama sorunu anne sütüyle ve aldıkları mama ile ilgilidir. Anne sütü alan bir bebek günde 7-8 kere kaka yapabilirken, kimi zaman da 7 - 8 günde bir kere de kaka yapabilir. Bu nedenle kaka yapmasıyla direkt ilintisi vardır, bu durumun bu bağlamda kaka yapamıyorsa, biz daha ziyade bu bebeklerin daha rahat kaka yapabilmelerini sağlamak için bebeğe rahatsız ediyorsa 3 günde 1 fitille yaptırmaya çalışırız.

Ancak bebeği rahatsız etmiyorsa 1 hafta daha beklenebilir. Yalnız makatta çatlak oluşma sorunu, anal fissür adı verilen çatlaklık sorununa dikkat edilmesi gerekir.


Yeni doğan bir bebek 6 ay sadece anne sütüyle beslenmelidir. Anne sütünün yüzde 90'ı sudur. Dolayısıyla çocuk bir yandan da sadece su emer ve fazla miktarda idrara çıkar. Zaten idrarın konsantrasyon yeteneği de bu bebeklerde hafiftir. Çünkü böbrekler henüz tam maturasyon, yani olgunlaşma sürecini tamamlamamıştır. Bu yüzden bu bebekler çok fazla idrara çıkar. Çoğu zaman da idrara, hatta çok fazla da kaka yaptıkları için kaka ile karışır. Bebeğin günde 7-8 kere idrara çıkması, bir o kadar da kaka yapması son derece normaldir.


Yeni doğan bebeklerin dışkısında kan görülebilir. Burada en yüksek nedenlerden bir tanesi bebeklerin zor kaka yapması, yani kabızlıktır. Çünkü zor kaka yapma sonucunda anal fissür sorunu oluşur. Makattaki çatlak sorunu olan anal fissür sonucunda bu çatlaklardan gelen kanın kakaya bulaşır. Daha ziyade bu gibi durumlarda kakada kan görülür. Ama onun dışında kakada kan görülmesi bir takım amip mikrobunun yaptığı bağırsak enfeksiyonu sırasında da kakada da görülebilmektedir. Bazen de yanlışlıkla idrarla çıkan ürik asit kristalleri bezde kiremit renginde oluşum oluşturmakta ve bu sefer "acaba kakasını kanlı mı yaptı" şeklinde yanlış algılara yol açabilmektedir. Yeni doğan bebeklerin altı zaten bağlı olduğu için bunu da gözden kaçırmamak gerekir.


Yeni doğan bebeklerde idrar yolu enfeksiyonları genellikle alttan, kakasını yaptıktan sonra asenden denilen bezden gelen mikroorganizmalarla olmaktadır. Kan yoluyla idrar yolu enfeksiyonu çok nadir görülür. Özellikle kız çocuklarında idrar yolu mesafesi, yani dışarıya açıklık erkek çocuklarına göre daha kısa olduğu için idrar yolu enfeksiyonları kız çocuklarında erkek çocuklarına göre daha çok görülür.İdrar yolu enfeksiyonlarına sebep olan mikroorganizmalar daha çok gram negatif denilen tarzda kakayla bulaşan mikroorganizmalardır ve eğer çocukta idrar yolu enfeksiyonu tespit edildiyse, çok acil olarak tedavi edilmelidir.


Bebekler doğduktan sonra rutin muayene sırasında testisleri kontrol edilmelidir. Bebeğin 2 yaşına kadar, her altı açıldığında kontrol edilmesinde yarar vardır. Bebek 1-1,5 yaşına kadar testislerin inmesi beklenir.Testisler 1,5 yaşına gelmiş bebekte halen inmemişse dahili ya da cerrahi operasyonla indirilmeye çalışılır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat