Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen Doğum ile İlgili Bilmeniz Gerekenler

Sezaryen hamileliğin hangi haftalarında yapılmalıdır?

120,919
kez izlendi
Puan: 4.28 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Sezaryen doğum ile ilgili bilmeniz gerekenleri uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilrisiniz.

Anne adayının çatı muayenesinde çatı darlığı saptandığında veya bebeğin iri olması durumunda doğumun sezaryenle olacağına karar verilir. 4000 gr tahmini ağırlığı olan bebek iri olarak kabul edebileceği gibi, 3500-4500 gr aralığında olan bebeği de iri olarak kabul eden doktorlar olabilir. Bunun dışında anne adayına sezaryen önerisi doktoran başka tıbbi nedenlerle de gelmiş olabilir. 

Sezaryen gerektiren durumlar
- Çoklu gebelik
- Önceki doğumun sezaryen olması
- Plasentanın doğum kanalını kapatmış olması

Planlı sezaryenin 38. hafta - 38 +6 günde yapılması tercih edilir. Sezaryen 38. haftadan sonra, bebeğin akciğer gelişmesi tamamlandığında kararlaştırılan tarihte yapılır. Sezaryen işleminde göbeğin alt kısmından 8-10 cm'lik bir kesi yapılır. Bebek çıktıktan sonra kesi yerine kendinden eriyen iplerle dikiş yapılır.

Sezaryen nedenleri

Rahim kasılmaları: Hangi durumlarda sezaryen gerektiğini anlayabilmek için bir benzetme yapılabilir. Bebeği bir araç olarak değerlendirelim ve bu aracın kendi hareketleriyle dar bir tünelin içinden geçmeye çalıştığını düşünelim. Bu tünelin özelliği bebeğin zar zor geçmesine izin verecek şekilde yapılandırılmış olmasıdır. 

Bebek hareketine başladığı zaman eğer hareketlerinde bir aksama varsa, rahim kasılmaları iyi değilse bebek hareket edemeyecektir. Rahim kasılamıyorsa, kasılma başlamış olmasına rağmen iyi bir şekilde seyretmiyorsa tünelin içindeki ilerleme gerçekleşmeyecektir.

Bebeğin iri olması: Eğer araç bu tünel için çok büyükse veya yan duruyorsa tünelin içine giremeyecektir.

Doğum kanalının dar ya da tıkalı olması: Doğum kanalıyla ilgili girişteki herhangi bir darlık veya doğum kanalının önünün tıkalı olması, örneğin plasentanın önde yerleşmiş olması bebeğin doğum kanalına girmesine engel olacağı için doğum sezaryenle gerçekleşecektir. Çatı darlığı (pelvis darlığı) da sezaryen nedenidir. Çatı darlığı 3 şekilde olabilir: Çatının girişinde, ortasında veya çıkımında olabilir. Her darlık bir sezaryen nedeni teşkil edebilir.

Kimi zaman normal doğum ile yola çıkıldığı zaman da sezaryene dönmek gerekebilir.

Sezaryene dönmeyi gerektiren durumlar
- Bebeği yan durması
- Bebeğin ters gelmesi
- Plasentanın doğum kanalını tıkaması

Sezaryen sonrası normal doğum ihtimali

Sezaryen doğum yapmış anne adaylarının sezaryen sonrası gebeliklerinde normal doğum yapmaları mümkün ama başarı olasılığı %60 civarındadır ve bunun da belli başlı koşulları vardır. 

Sezaryen doğum yapmış anne ikinci doğumunu normal yoldan yapmak istiyorsa, bu durumda bir önceki sezaryene neden olan durumun ikinci gebelikte devam etmemesi gerekir. 

Bir önceki sezaryen iri bebek, plasentanın öne gelmesi veya başka nedenlerle olmuşsa ve bunlar tekrarlamıyorsa normal doğum için ön koşul hazırdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat