Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Sezaryen Doğum Hakkında Merak Ettikleriniz

Sezaryen mi normal doğum mu diyenler neye göre karar vermeli?

390,554
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hem Türkiye'de hem de dünya genelinde doğumların çoğu evde normal doğum şeklinde gerçekleşiyor. Hastanede gerçekleştirilen doğumların ise çok az bir kısmı özel hastanede gerçekleşiyor ve özel hastanelerdeki sezaryen oranına baktığımızda bunun yüksek olduğunu görüyoruz. Çünkü özel bir hastanedeyseniz, burada isteklerini söyleyebilme şansınız vardır. 

Ancak dünyanın çoğu yerinde devlete bağlı hastanelerde anne adayı istiyor diye sezaryenle doğum yaptırılmaz. Bunun en büyük nedeni başta tabii ki ekonomiktir. Normal doğum doğal bir doğum şekli olduğu için anne adayı için daha iyi olduğu durumlar, sezaryenin öncelikli olduğu durumlar olsa bile, anne adayı devlet hastanelerinde normal doğuma yönlendirilir. 

Şunu da unutmamak gerekir ki, kimi zaman özel hastanelerde aslında tamamen zorunlu olmayan durumlarda da hastane ve doktor anne adayını sezaryene yönlendirebilmektedir. 

Bilinmesi gerekir ki, sezaryen doğum ile normal doğum arasında pek çok fark vardır. Sezaryen operasyonu normal doğumun alternatifi değil normal doğumun mümkün olmadığı durumlarda yapılması gereken bir operasyondur. Çünkü adı üstünde, sezaryen bir cerrahi operasyondur ve anne doğumun ertesinde aynı zamanda sezaryenden kalan izlerle de uğraşmaktadır.

Normal doğumun avantajları
- Normal doğum yapan bir anne 6 saat sonra eve gidebilir duruma gelir. 
- İlk doğumunu normal yapan bir kadının ikinci doğumunu normal olarak gerçekleştirme ihtimali daha yüksektir.
- İkinci doğumu daha kısa sürer.
- İyileşme süreci daha hızlıdır.
- Daha sağlıklı bir doğum yöntemidir.
- Anne cerrahi bir müdahale görmediği için iyileşme süresi çok daha hızlı olur.

Sezaryenin en önemli ve gerekli olduğu durum, normal doğumun herhangi bir nedenle gerçekleşemediği, örneğin bebeğin yan durması gibi durumlarda bebeğin ve annenin hayatını kurtarmasıdır.

Anne adayının korkması ve bu nedenle doğum sırasında bebeğin ve kendisinin hayatının riske girmesine yol açabilecek bir şekilde doğumu devam ettirememesi, bebeğin iri olması gibi daha hafif durumlarda da sezaryen operasyonu yapılabilir. Anne adayının normal doğumdan korkmasından kaynaklı çıkabilecek sorunlardan kaçınmak için sezaryen operasyon tercih edilir.

Sezaryen planlı yapılan bir operasyondur. Normal doğum olduğu zaman ameliyathane ekibinin acil bir şekilde hazırlanmasına gerek yoktur. Aynı şekilde bebek odasının hazırlığı da yavaş bir şekilde yapılabilir. 

Örneğin aşırı kanamadan dolayı sezaryen operasyonu yapıldığı durumlarda ameliyathanenin hemen toplanması, doktor performansının yüksek olması gerekir. Bu durumda seçeceğiniz hastanenin ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır. 

Kimi durumlar da vardır ki, anne veya bebeğin durumu sezaryen yöntemi ile doğumu zorunlu kılar. Anne adayının ıkınmadan kaynaklı bazı sağlık sorunlarının olması, plasentanın bebekten önce gelmesi gibi durumlar sezaryen operasyonu gerektirir. 

Sezaryen yapılması gereken doğumlar
- Anne adayının kalp ya da akciğer hastası olması
- Anne adayındaki bazı hastalıklar
- Anne adayının beyin, kalp ya da akciğer hastalıkları nedeniyle ıkınmasının sakıncalı olması
- Bebeğin zehirlenmesi
- Bebeğin bir an önce alınması gereken durumlar
- Bebeğin çok ufak ya da çok iri olması
- Bebeğin yan durması
- Çoğul gebelikler
- Anne çatısının dar olması
- Doğum kanalının tıkalı olması

Sezaryen operasyonu sonrası anne ve bebeğin durumu 

Normal doğumlarda doğum anından hemen sonra anne bebeği ile kucaklaşabilirken, sezaryen doğumlarda annenin de bir cerrahi süreç geçirmesi nedeniyle annenin bebeğini hemen kucağına alması mümkün olmayabilir. Yeni doğum yapmış annenin kullanılan anestezi türüne göre bir anesteziden çıkış süresi olur. Annenin olanları daha iyi anlayabilmesi, bebeğini daha kısa sürede kucağına alabilmesi için önerilen epidural anestezidir ancak kimi zaman bazı özel durumlar sezaryenin genel anestezi altında yapılmasını gerektirebilir.

Sezaryen sonrası süreç

Anne operasyondan sonra odaya çıkarılır. İlk emzirme için bebek 30 dakika sonra annenin yanına getirilir. 

Operasyon lokal anestezi ile yapılmışsa operasyondan 1 ? 2 saat sonra anneye su verilebilir. Sezaryenden sonra annenin 6 saat boyunca gıda tüketmemesi gerekir. Burada önemli bir nokta yenecek gıdalar hastaneden verilen yumuşak gıdalar olmalıdır. Normal doğumda ise annenin doğum sonrası beslenme ile ilgili bir sıkıntısı olmaz.

Sezaryenden sonra annenin ayağa kalması normal doğum yapan bir insana göre çok daha sonra gerçekleşir. Operasyondan 8 saat sonra anne ayağa kalkar ve belirli aralıklarla yürümeye başlar. Buna ek olarak anne yere bastığında ağrı yaşayabilir. Ağrı gidermeyi sağlayan ilaçların damar yolundan veya epidural kataterden gelmesini sağlayan ağrı pompası varsa bu anne için daha konforlu bir durumdur. Ancak kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak ilk gece bazı kişilerde ağrılı geçebilir. 

Ancak unutulmamalıdır ki, normal doğum her zaman mümkün olmayabilir, hatta anne normal doğum için geldiği hastanede bazı tıbbi riskler nedeniyle apar topar sezaryene de alınabilir. Bu nedenle anne adayının normal doğum planlasa bile, acil bir durumda hemen sezaryene alınabileceği, tam teşekküllü bir hastaneyi tercih etmesi gerekir. Çünkü doğum öncesi ortada olmayan ancak doğum sırasında bir anda gerçekleşen bazı sağlık sorunları, bebeğin ya da annenin sağlığını riske sokan durumlar ortaya çıkabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat