Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Prematüre Bebek Bakımı

Erken doğan bebek evde nasıl beslenmeli?

50,779
kez izlendi
Puan: 4.62 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Hastalıkları Uzmanı

Bebek 34 haftanın ve 2 kilonun altında doğduysa prematüre bebek olarak tanımlanır ve yoğun bakıma alınır. Bu haftalarda dikkatli gözlem yapılmalıdır. Bebek ilk günlerinde solunum duraklarının olup olmadığının tespiti için bir monitöre bağlanır. Monitörde solunumu ve kalp atımları izlenir. Solunumu ile ilgili sorun varsa ne kadar oksijene ihtiyacı olduğu belirlenir. Prematüre bebek doğumdan sonra vücut ısısını koruyamıyorsa kuvöze konulur.Genellikle otuz dört haftanın altındaki bebekler ısı kontrollerinin ayarlanması amacıyla kuvöze konulurlar. Nadiren 34-36 hafta arasındaki bebekler de ısı problemi nedeni ile kuvöze alınabilirler.

Prematüre bebeklerin ısılarını çok yakından takip etmek gerekir çünkü bu bebekler ısılarını kendi başlarına ayarlayamazlar. Vücut ısılarının düşmesi durumunda hayati tehlike yaşarlar. Hayati tehlike durumunda kuvöz denilen açık ya da kapalı ortamlara alınarak vücut ısılarının ayarı dikkatli bir şekilde yapılır. Kuvöze alınan bebek nötral ısı ortamı denilen, kalori harcamalarının en ideal seviyede tutulduğu bir seviyede izlenir. Bu gözetim haftalarca sürebilir. Kuvöze alınan bebekler kendi ısılarını koruyabilene kadar gözetim altında tutulur. Bebek vücut ısısını koruyabilmeye başladığı zaman kuvöz ısısı düşürelerek kuvözden çıkartılır. 

Prematüre bebeğin evde bakımı

Prematüre doğmuş bir bebeğe evde bakılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta bebeğin yeterli beslenmesine dikkat etmektir çünkü bebek taburcu olduğunda emme kabiliyeti oldukça sınırlıdır. Örneğin iki kiloluk bir bebek her seferinde en az 30-40 mililitre mama ya da sağılmış anne sütü alabiliyorsa, 15-20 dakika annesini emebiliyor ve emdikten sonra annesinin göğsünü yumuşatabiliyorsa yeterince besleniyor demektir. 

Erken doğan bebek dışarıdan gelen virüs enfeksiyonlarına maruz kalmamalıdır çünkü bazı virüs enfeksiyonları bu bebeklerin solunum duraklarını arttırabilmektedir. Bu yüzden nezle ya da grip olan kişiler bebeğe yaklaştırılmamalıdır. 

İleri derecede erken doğmuş prematüre bebeklere kış aylarında özel bir aşı yapılabilir. Kalbi ile ilgili bir problemi varsa doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekir. Bebek taburcu olduktan sonra genellikle haftalık kontrollerle kiloları, büyüme hızları, sağlık durumları kontrol edilir.


Erken doğan bebek evde beslenirken en temel besin kaynağı anne sütüdür. Eğer bebek emebilecek durumda ise anneden emmelidir. Bazen bebek, anneden ememeyecek durumda olur. Böyle durumlarda bebeğe sağılmış anne sütü verilir. 

Bebek 2 kilonun altında doğduysa anne sütünün içine, bebeğin ihtiyaçlarına göre, anne sütü eklerinden katılabilir. Bebek 3-3.5 kiloya gelene kadar anne sütünü bu eklerle vermek bebeğin kemik ve kas gelişimini destekler. 

Bebeğin emmesi geliştikçe bebeği biberondan uzaklaştırıp anneden emmesini teşvik etmek gerekir. Bebeğin büyümesi iyi gidiyorsa annesinden daha çok emsin diye emme süreleri uzatılmalıdır. Bu süreçte bebeğin biberon alışkanlığından kurtulması için küçük ilaç bardakları ya da enjektör ile besleme yöntemleri kullanılabilir.


Erken doğan bebeğin fizyolojik büyümesi kilo, boy, baş çevresi boyutunun ölçülmesi ile kontrol edilmelidir. Bu ölçümlerle bebeğin yaşıtlarına yaklaşma hızı tespit edilir. Bebeğin zihinsel gelişmesi de yaşıtlarıyla kıyas edilerek takip edilmelidir.

Erken doğan bebeğin büyümesi ve yaşıtlarını yakalama süresi doğduğu haftaya göre değişim gösterir. Otuz iki haftanın üzerinde doğmuş bebekler yaşıtlarını 9-15 ay arasında yakalarken, 1000 gram ve altında doğmuş bebekler iki buçuk yaşına kadar yaşıtlarını yakalama sürecinde olabiliyor. 

Otuz iki haftalık doğmuş bir bebek sekiz hafta erken doğmuş bir bebektir. İki aylık olduğunda ancak yeni doğmuş bir bebek kadar gelişebilir.


Erken doğan bebeklere aşı genelde normal takviminde uygulanır ancak bazı aşılar için beklemek gerekebilir. Örneğin karma aşısı bebek 2 aylık olunca başlatılabilir ve normal karma aşı zamanlarında yapılabilir. 

Annede Hepatit B taşıyıcılığı yoksa bebeğe Hepatit B aşısının yapılabilmesi için bebeğin 2 kilo olması beklenir. Bebek 2 kilo olduktan sonra aşıya başlanır. Kendi takvimi içinde devam ederek ilk dozdan 6 ay sonra tekrarlanır. 

1000 gramın altında doğmuş ve ciddi akciğer problemi geçirmiş bebeklere kış mevsiminde her ay yapılması gereken özel bir aşı vardır. Bu aşı solunum veya kalp yetmezliği açısından risk taşıyan bebeklere yapılmalıdır. Diğer aşılar normal aşılanma takvimine göre yapılabilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat