Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal Doğumun Vajinaya Etkileri

Normal doğum vajinada yırtılmaya neden olur mu?

68,064
kez izlendi
Puan: 3.71 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Normal doğumun vajinaya etkileri ve vajinal bütünlüğün durumu hakkında merak ettiklerinizi kadın doğum uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 


Vajina huni şeklinde içinde pek çok kas elementi içeren, belli bir ölçeğe kadar esneyebilen bir yapıdır. Yaklaşık 12 - 14 santimetre uzunluğundadır. dVajina elastik bir yapıya sahip olmasına rağmen normal doğumda genişlemesi gibi bir durum söz konusudur. Kontrolsüz ve çok hızlı doğumlarda, çoğul gebeliklerde veya ya da arka arkaya gerçekleşen doğumlarda gerçekleştirilen epizyotomiler sonrasında vajen bütünlüğünü kaybedebilir. 

Kadınlarda vajinanın bütünlüğünü sağlayan çok komplike bir kas yapısı vardır. Vajinal doğumlarda bebek tüm ağırlığı ile aşağıya doğru inerken bu kaslarda, belirli yerlerde kesikler ve çökmeler olabilir. Dolayısıyla vajen tabanı çöker. Vajenin genişlemesi özellikle normal doğumlarda, ikinci üçüncü doğumdan sonra sık rastlanan bir olaydır. Vajenin bu şekilde genişlemesi, açılarının bozulması beraberinde, önde mesanenin arkada da rektum sarkmalarına, açılarının değişmesine neden olabilir. Bütün bunlar gerekirse cerrahi müdahaleler ve vajinal estetik operasyonları ile giderilebilir sorunlardır.  

Her normal doğum vajinanın yırtılmasına neden olmaz. Vajen yırtığı dediğimiz şey huni şeklindeki kas dokusunda meydana gelen yırtıklardır. Bu yırtıklar doğum sonrasında yapılan kontrollerde gözükür ve tedavi edilir.

Özellikle ilk çocuğunu doğuran kadınlarda, vajina henüz esnememiş olduğu için yırtılmalar daha sık meydana gelebilir. Vajendeki yırtılmalar, sarkmalar ve genişlemeler beraberinde diğer organları da aşağıya çeker. Bu organlar önde mesane, arkada da rektumdur. Çok doğum yapanlarda bu etkiler vajenden dahi görülebilir hale gelir. Ancak sezaryen doğumlar teknik yapısı nedeniyle vajinada herhangi bir genişleme sorununa yol açmaz.

Normal doğumdan sonra vajinanın eski haline dönmesi 

Normal doğumlardan sonra bütün organların; rahmin, vajinanın, yumurtalık bağının, tüm iç organların ve dış genitallerin normale dönme süreci halk arasında 40 gün olarak tabir edilen 6 haftalık süreçte gerçekleşir. Bu altı hafta içinde rahim hemen hemen eski büyüklüğüne ulaşır, vajina yavaş yavaş toparlanır. Ancak unutulmamalıdır ki, normal doğum yapmış bir kadının vajinası, aradan zaman geçse de daha önce hiç doğum yapmamış gibi olamaz. Çünkü vajinada bebek başının yaratmış olduğu tahribat, yırtıklar ve çökmeler mutlaka olacaktır. Bu anlamda normal doğum yaptıktan sonra vajinanın normal boyutuna dönmesi beklenmemelidir. İster istemez vajinada belli oranda esneme, sarkma söz konusu olacaktır. Fakat tüm bunlar vajinal estetik operasyonlar ile tölere edilebilir. 

Normal doğum sonrası vajinanın yapısı hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak, doğum kesisi gibi konular hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtını öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat