Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Normal Doğum Hakkında Merak Ettikleriniz

Normal doğum vajinada genişlemeye neden olur mu?

608,546
kez izlendi
Puan: 4.68 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Normal doğum hakkında bilmeniz gerekenleri uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.


Normal doğumun sezaryene göre en büyük avantajı adı üstünde normal doğum olmasıdır. Vajinal doğum doğal bir doğum şeklidir ve doğa bu doğum şeklini bize uygun görmüştür. O yüzden de hem anne, hem de bebek için uygun koşullar oluşmuşsa ve ekstra bir risk faktörü saptanmamışsa o zaman normal doğum daha avantajlıdır. Ancak kadın doğum uzmanları gebelik ve doğum ile ilgili en ufak bir risk dahi saptamışsa bu durumda sezaryeni tercih eder. 

Normal doğum için gereken koşullar kişiden kişiye değişir. Bazı doktorlar çok daha geniş bir yelpaze içinde normal doğumu tercih edebilirler. Daha fazla risk alabilirler. Bazı ülkelerde, az gelişmiş ülkelerde normal doğum oranları çok daha fazladır. 

Normal ve sezaryen doğum ile ilgili konuda Dünya Sağlık Örgütü bir istatistik getirmiştir. Buna göre bir sağlık kuruluşunun sezaryenle doğum oranı yüzde 17'nin üzerindeyse bu kurumda gereksiz yere sezaryenle doğum yaptırılıyordur. Yüzde 17'nin altındaysa o zaman da anne adayları gereksiz yere normal doğuma zorlanıyordur. Yani ortalama olarak sağlık kuruluşlarında dikkat etmeniz gereken istatistik budur. Özel hastanelerde bu durum tersine dönmüş durumdadır. Sezaryenle doğum çok daha fazladır. Ancak genel olarak yüzde 17 ile yüzde 20 arası, Dünya Sağlık Örgütü'nün önerdiği orandır.

Normal doğum aslında bir ev prosedürüdür. Yani dünyanın pek çok yerinde normal doğumlar başarılı bir şekilde ev ortamında gerçekleştirilir.  Dünyanın geneline bakıldığı zaman çok az gelişmiş ülkelerde evde doğum daha fazladır. Aynı zamanda ilginç bir şekilde çok gelişmiş ülkelerde evde doğum oranı daha fazladır. Örneğin Amerika'da evde doğum giderek yaygınlaşmaktadır. Çünkü kendi evinde, kendi yatak odasında, kendi ortamında bir doğum çok daha kolay ve de anne için daha güven verici bir ortam oluyor. Ama bunun en temel koşulu, gerekli durumlarda hastaneye olan mesafenin çok kısa olmasıdır. Bir de ambulansın çağırdığınız anda kapınızın önüne gelebilecek olmasıdır. 

Normal doğum başladıktan sonra iki durumda sezaryen doğuma geçmek gerekebilir. Ayrıca normal doğumun her aşamasında sezaryene geçilmek zorunda kalınabilir.

Normal doğumdan sezaryene geçilen durumlar
- Bebeğin sıkıştığı durumlar
- Bebeğin kalp atışlarının zayıflaması durumlarında anne ile ilgili durumlar
- Bebeğin kakasını yapması
- Rahim ağzının açılmadığı ve sancıların olduğu ve doğumun ilerlemediği durumlar
- Rahim ağzının açılmadığı ve sancının olmadığı durumlarda sunni sancıya rağmen doğumun ilerlemediği durumlar 
- Beklenmedik şekilde kanamanın olduğu durumlar

Normal doğum hakkında merak ettiklerinizi öğrenmek için uzman videolarımızı izleyin.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat