Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Multipl Skleroz (MS Hastalığı)

Multipl sklerozun belirtileri nelerdir?

112,181
kez izlendi
Puan: 4.63 / 5
Detaylı Açıklama
Nöroloji Uzmanı

Multipl Sklerozmerkezi sinir sistemini, yani beyin ve omuriliği tutan bir rahatsızlıktır. Burada değişik zamanlarda, beyin ve omuriliğin bazı kısımlarının, bir çeşit iltihaba maruz kalması söz konusudur. Ama bu mikrobik bir rahatsızlık değildir. Bağışıklık sisteminin hatasından kaynaklanan bir rahatsızlıktır. Söz konusu hastalıkta bağışıklık sistemi zayıf değil, tam aksine güçlü ancak şaşkındır ve beyin ile omurilikteki sinir liflerini ve onların etrafında yer alan myelin dediğimiz kılıfları yabancı zannederek reaksiyon oluşturur. Ancak bir süre sonra hata yaptığını fark ederek durur ve düzelmeye başlar. Bu sefer de tamir etmeye çalışır. 


Multipl skleroz belirtileri
 - Gözde görme bulanıklığı veya görme kaybı
 - Görmede dengesizlik
 - Bir kol veya bacakta, bazen iki bacakta güçsüzlük
 - Yürürken denge bozukluğu yaşama
 - Elde titreme
 - Vücudun bir tarafında veya bir bölümünde uyuşukluk, hissizlik


Multipl Skleroz bir genetik (ailesel) yatkınlık ve yatkınlık yaratan çevresel koşulların bir araya gelmesi durumunda daha sık görülebiliyor. Ailesinde MS var ise, bir kişide MS'in ortaya çıkma olasılığı kabaca 10 ile 20 kere daha sık  olarak hesaplanıyor. Türkiye'de 2001 bin kişide bir gibi düşünürsek bu oran 200'de 1, yani son derece düşüktür. Çalışmalar bir genetik yatkınlık durumunu gösteriyor ancak ailede MS olması durumunda diğer fertlerin de MS olacağı anlamına gelmiyor. 

Nedeni bilinmemekle birlikte Ekvator düzeyinde yaşayanlarda hemen hemen hiç MS ile karşılaşmıyoruz. Buna karşılık her iki yarım kürede, daha doğrusu kutuplara gittikçe MS görme sıklığı artıyor. 

Kuzey enlemlerinde MS'e daha sık rastlanıyor. Bu durum, D vitamini düşüklüğünün daha çok görünmesinden mi kaynaklanıyor, sorunun cevabı kesin değil. Ancak sigara içmek ve çocukluk çağında kilolu olmak riski arttırıyor.


Multipl Skleroz hastalığının teşhisi önce hastanın şikayetleri ve yakınmaları ile başlar. Bu tip şikayetlerle doktora giden kişide, eğer belirtiler MS hastalığını düşündürüyorsa ve gidilen hekim bir nörologsa, incelemeler devam edecektir. MR incelemesi hem beyni hem de omuriliği içermektedir. Ancak bu çoğu zaman yeterli olmayabilir. Belden su alınması hem teşhisin güçlenmesi hem de başka hastalıklarla karışabilecek durumların dışlanması açısından önem taşır. Muhtemelen bel suyu almasında yeni inceleme yöntemleri geliştiği zaman hastalığın geleceği ile ilgili de bazı bilgileri paylaşabiliriz. Ancak tabii ki başta MR en önemli tanı koyma aracıdır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat