Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

MMA Dövüş Sanatı

MMA'de nasıl kıyafetler giyilir?

15,493
kez izlendi
Puan: 4.42 / 5
Detaylı Açıklama
Görüntülü Hayat Ansiklopedisi

Dövüş Sanatları Eğitmeni ve MMA Dövüş Sanatçısı Ertan Balaban anlatıyor. MMA yani Mixed Martial Arts'ın kökeni 90'lardaki kuralsız kafes dövüşlerine dayanıyor. Kişiye her türlü mesafe ve harekette cevap verebilecek alt yapıya sahip olan MMA teknikleri sayesinde kişi karşı karşıya kaldığı her durumda avantajlı duruma geçiyor. Siz de MMA teknikleri hakkında fikir sahibi olmak ve bu spora başlamak istiyorsanız UZMANTV'yi izleyin. Hepsi videolarla!


Ertan Balaban kimdir?

Ertan Balaban; Dövüş Sanatları Eğitmeni, MMA Dövüş Sanatçısı. 

1983 yılında İstanbul'da doğan Ertan Balaban lise eğitimini İstanbul'da tamamladıktan sonra üniversite eğitimi için A.B.D'ye gitti.

Türkiye'de "Full Contact Karate ve Kickbox"a ilgi duyan Ertan Balaban A.B.D'nin Indiana eyaletinde öğrenciliğine devam ederken "USA Karate and Kickboxing Academy"nin de üyesi oldu. 

"Shorin-Ryu Karate"de kahverengi kuşağa ulaştıktan sonra okuluna 3 defa PKC eyalet şampiyonluğu kazandıran Ertan Balaban, aynı zamanda "American kickboks" çalışmaya karar verdi. 

Antremanlardaki başarısından dolayı antrenörünün desteğiyle ilk turnuvasına (King of the Ring) katıldı. Birçok amatör turnuva başarısından sonra Indiana'da tanınmaya başlayan Ertan Balaban 3 defa UFC (Ultimate Fighting Championship) şampiyonu Dan "The Beast" Severn tarafından 2003 yılında "Danger Zone" turnuvasına çağırıldı.

İlk 2 sene içinde "USA Karate and Kickbox Academy"de okulun en iyi öğrencisi olan Ertan Balaban, 2004 yılında siyah kuşağa kadar yükseldi ve antrenörü tarafından "USA Karate and Kickboks Academy"de yardımcı antrenör olarak seçildi.

Her zaman kendini geliştirmeye inanan Ertan Balaban ayakta dövüş (Stand up Fighting) yaptıktan sonra ata sporu olan güreşe benzeyen "Brazilian Jiujitsu (BJJ)" öğrenmeye karar verdi. 

"Combat Jiujitsu" adında bir okulda "Brazilian Jiujitsu (BJJ)" stili öğrenmeye başladı ve eğitime başladıktan kısa bir süre sonra MMA maç teklifi aldı.

İlk MMA maçında 25. saniyede rakibini yerde pes ettiren Ertan Balaban Jiujitsuya olan yatkınlığının temellerini o ringde attı. Birkaç Pro turnuva zaferinden sonra tanıştığı başarılı sporcularla antrenman yapmaya başladı.MMA için çok gerekli olan judoyu öğrenmek için Indiana'nın en iyi judo okullarindan biri olan "Hanh's Judo" okuluna katılmaya karar verdi. 

Hanh's Judo'da "Muay Thai" dersleri veren Ertan Balaban bir süre sonra bu okuldan ayrılarak baş antrenörlük yaptığı Ball State Üniversitesi'nde "Mixed Martial Arts" kulübünü kurdu.

Mayıs 2007'de Ball State'in Miller College of Business departmanından başarıyla mezun oldu ve Türkiye'ye dönmeden önce en büyük hedefi olan bir dövüş salonu açtı. 

Bugüne kadar eyalet şampiyonlukları ve birçok kickboks kupası bulunan Ertan Balaban, MMA'de hiç yenilgi almamasına rağmen dövüş hayatına yaşadığı talihsiz rahatsızlık ve sakatlıktan dolayı ara verdi. 

2008 yılında Türkiye'ye gelen Ertan Balaban, Türkiye'de MMA'in İstanbul'daki eğitmenlerinden biri olarak bu sporun yaygınlaşması için öncülük yapıyor.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat