Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kürtajla İlgili Merak Ettikleriniz

Kürtajdan sonra ne zaman cinsel ilişkiye girilebilir?

101,444
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Ultrasonografi ile dördüncü haftada kese görülür. Kese görüldükten sonra kürtaj yapılabilme sınırı başlamış demektir. Fakat bir kadının istenmeyen bir gebeliği varsa 5 ve 6. haftalar en ideal kürtaj dönemleridir. Çünkü ne çok büyümüş, ne de çok küçük bir gebelik olur. Aspiratör dediğimiz karmen yöntemi ile bu işlem kolaylıkla sonlandırılabilir. 

Gebelik büyüdükçe yani 8-9 ve 10. haftalarda komplikasyon olma ihtimalleri artmaktadır. Geç olunan kürtaj sorunları,
- İçeride parça kalma
- Kanama riski
- Yapışma riski 
- Aşerman sendromu riski

9-10. haftalarda risk oranları artmaktadır. 5-6. haftalar da en ideal en az komplikasyonun olduğu dönemdir. Ancak kürtaj dördüncü haftadan önce de yapılamaz. Aspiratör ile alınırsa gebelik ürünü alınmamış olur ve gebeliğin devam etme şansı artar. 3 haftalıkken bir kadın kürtaj oluyor ise o zaman 1-2 hafta sonra gebeliği hiç bozulmadan 5-6 hafta olarak karşımıza gelebilir.


Bu çok zor olmakla beraber mümkündür. Bakire bir insanın gebe kalması çok zordur. Spermin yaşama süresi 48 saattir ve dış ortamda vajen dışındaki bir ortamda 1-2 saat içerisinde spermler hemen ölebiliyor ve sperm özelliğini kaybediyor. Çok nadir olmakla beraber bu şekilde hamile kalan kişiler kayıtlarda da vardır. 

Kızlık zarı bozulmadan işlemi sonlandırma işlemi hekimin elindeki teknik yeterliliğe ve teknik bilgisine göre değişebilir. Ancak hekim hastaya bunun garantisini veremez. 


Kürtaj işleminin yapıldığı gün o kadının âdetinin ilk günü olarak kabul edilir. Yani menstüral registration dediğimiz durumdur. Karmen veya aspiratör ile yapılan kürtaj, âdeti düzenleme yöntemidir. Bu yöntem âdetin ilk yöntemi olarak kabul edilir ve o hasta kaç günde bir âdet oluyorsa kürtaj yapıldığı ilk günden itibaren saymalıdır. Yani 30 günde veya 28 günde de âdet olabilir. İlk kürtaj gününden 28-30 gün âdetini beklemek zorundadır.


Bir insanın kürtaj olup olmadığının anlaşılması çok zor, hatta imkansız derecededir. Eğer bir komplikasyon olduysa, yani kürtaj oldu ama hasta 1-1,5 ay sonra âdetini görmedi ve doktora gitti, kürtaj olduğunu söylemezse o zaman anlaşılabilir. Aksi takdirde kürtaj olan bir kadınının kürtaj olduğu hiçbir jinekolog tarafından anlaşılamaz. Sadece kendinin ifade etmesi gerekir. 2 sene önce kürtaj oldum, 2 kere oldum diye anamnezini verirken hekime belirtmesi gerekir. Yoksa hiçbir zaman anlaşılmaz.

Kürtaj yapılırken hastanın hiçbir yeri kesilmediği için herhangi bir dikiş atma veya iz kalma olayı söz konusu değildir. Rahim ağzı açık olduğu taktirde fleksibl kanüllere girilerek yapıldığı için iz kalma veya kesilme olayı söz konusu değildir. Hasta 1-1,5 ay sonra âdetini gördüğü takdirde bu işlemde hiçbir sorun olmamıştır. Kürtaj işlemi bundan sonra unutulmalıdır. 


İlk gebelikte kürtaj olmakla ikinci veya üçüncü gebelikte kürtaj olmak arasında bir fark yoktur. Eğer kürtaj işlemi esnasında hastanın başına bir komplikasyon gelmemişse yani kürtajdan dolayı,
- Rahimin delinmesi,
- Rahim içinde yapışmanın olması, 
- Bir enfeksiyon kapılmış olması gibi komplikasyon oluşmamışsa sonraki gebe kalmasında hiçbir sakınca yoktur. 

Yani kürtaj olan bir kişinin tekrar gebe kalması gerekmektedir. Bunun sayıyla bir ilgisi yoktur. İlk gebelikte, enfeksiyon, yapışma ve rahimin delinmesi olayı oluşmuşsa bir sonraki gebelikte gebe kalması zorlaşacaktır. Yani bir tedavi sürecinden geçmesi gerekmektedir. 


Kürtaj, öncelikle bir korunma yöntemi değildir. Yani kürtajla korunulmaz. Korunma yöntemi farklıdır. Hasta onları uygulamak zorundadır. Kürtaj ne kadar sık yapılırsa kürtajın yapıldığı rahmin, rahim duvarının iç kısımlarındaki tabakanın incelmesi söz konusu olabilir. Bu sayı arttıkça o tabaka daha incelecektir. Daha da artarsa gebe kalmada sorun yaşanabilir. 


Kürtajdan sonra oluşabilecek komplikasyonlar arasında en sıklıkla rastlanabilecek şeyler, enfeksiyon olabilir. Bu enfeksiyonu engellemek için mutlaka hastaya işlemden sonra antibiyotik verilir ve hastanın içmesi tavsiye edilir. 

Bunun dışında beklenmeyen kanama beklenilen bir olaydır ama âdet kanamasından daha fazla bir kanama olamaması gerekiyor. Eğer âdet kanamasından daha fazla bir kanama oluşmuşsa o zaman içeride parça kaldı anlamına gelir. Mutlaka doktora o 1 haftalık süreçten daha önce gelip o işlemin yenilenmesi gerekebilir. 

Bunun dışında rahim delinmesi dediğimiz artık çok azalan bir komplikasyon yine gündemde olabilir. Rahim delinmesi olayı eskiden metal veya küret dediğimiz aletlerle yapılırken daha sert bir işlemdi. O yüzden daha sık rastlanıyordu. Artık plastik kanülleri kullandığımız için rahim delinme olayına çok az rastlanmaktadır.


Fizyolojik etkilerin dışında hastanın üzerine yaptığı psikolojik etkiler de vardır. Genellikle gebelik istenmiyorsa bu psikolojik etkilerin hastada görülmesi çok azdır. İstemeden kürtaj oluyorsa mesela bebekte bir anomali çıkmış, yani istenmeyen gebeliğin dışında Down Sendromu gibi istenmeyen bir gebeliğin sonucunda hasta kürtaj oluyorsa psikolojik etmenler oluşabilir. Kadının kendisi istiyor ama eşi istemiyor ise o zaman hastanın üzerinde işin psikolojik etkisi çok daha fazla ve yıkıcı etki çok daha etkili olmaktadır. Kürtajdan sonra bu yöndeki bir hastanın psikolojik destek alması gerekmektedir. 


Kürtajdan sonra cinsel ilişki dönemi, en az 1 hafta kadar ara verilmelidir. Oluşabilecek komplikasyonlara karşı bu süre 10 güne kadar uzatılabilir. Ona hekim karar verir. Çünkü hastada enfeksiyonu engellemek gerekmektedir. 1 hafta, 10 gün süreyle kürtajdan sonra az da olsa küçük kanamalar bekleyebiliyoruz. O kanama süresince cinsel ilişki enfeksiyona yol açacağından son derece sakıncalıdır. Onun için bu süreçte mutlaka cinsel perhiz yapılmalıdır.

Cinsel ilişkiyle beraber hastanın suya, denize girmesi ve küvette banyo yapılması yasaktır. Bu dönemde sadece duş alınmalı, suyun içinde küvette kalınmamalıdır. Hepsinin amacı enfeksiyon oluşmaması içindir. 10 gün sonra yasak biter. Cinsel ilişkiye girmesinde bir sakınca görülmez. Tabii ki başına tekrar böyle bir olay gelmemesi açısından mutlaka korunarak cinsel ilişkiye girmesi tavsiye edilir. Eğer 10 sonunda ağrıları devam ediyorsa o zaman daha hafif bir cinsel ilişki tavsiye edilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat