Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kürtaj Operasyonu

Kürtaj nasıl yapılır?

227,438
kez izlendi
Puan: 4.67 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kürtajın kelime anlamı küretaj, yani kazıma yöntemidir. Kadın hastalıkları ve doğumda, rahim içerisindeki herhangi bir dokunun alınması demektir. Kürtaj, eskiden küret denilen metal çubuklarla yapılıyordu ve daha travmatik bir işlemdi. Artık günümüzde çok daha kolay, esnek plastik kanüller ile küretaj yapılmaktadır. 

Kürtaş, son dönemde plastik kanüller ile rahim ağzından içeriye girilerek ve arkasını vakum aspiratörüne bağlayarak çekilmek suretiyle yapılır.

Kürtaj işlemi, vakum aspiratörü, karmen cihazı ve fleksibl kanüller ile yapılan küretaj tekniğiyle çok daha güvenli ve çok daha kısa sürede sonlanabilemektedir. Hem hasta hem de hekim açısından çok daha kolay olmaktadır.


Kürtaj işlemi yaklaşık 10-15 dakikalık bir işlemdir. Ancak kürtaj ağrılı bir işlem olup, kürtajdan sonraki birkaç saatlik süre de ağrılıdır. Bu nedenle anestezi altında yapılır. Anestezi esnasında ağrı kesici yapıldığı için hasta ağrı hissetmemektedir. Hasta uyandıktan sonra ağrı duyma hissi yoktur.
 
Kürtajdan sonraki 2-3 günlük veya 1 hafta içinde hastanın kanaması olabilir. Bu kanama âdet kanaması süresini geçmez. Bu süre zarfında enfeksiyon kapma riskine karşı 1 hafta boyunca denize, havuza veya küvete girilmesi, cinsel ilişkiye girilmesi önerilmez. 1 hafta ya da 10 günlük süre geçtikten sonra hasta günlük hayatına dönebilir. Mutlaka bu süre sonunda doktor kontrolüne de gidilmelidir.


Kürtaj işlemi ağrılı bir işlem olduğu için mutlaka lokal veya genel anestezi gerekmektedir. Lokal anestezi yapılabilecek yer de sınırlıdır. Çünkü kürtaj esnasında işlem yapılan yer anestezinin yapılamadığı endometrium denilen uterus dokusunun içindeki yerdir. Anestezi yapılan bölge sadece rahim ağzının 2-3 cm'lik bölümüdür. Bu bölgeden kanülün geçmesi esnasında lokal anestezi ile ağrı duyulmaz ama içeriden materyale aspire edilirken mutlaka ağrı duyulacaktır. Bu yüzden lokal anestezi yerine genel anestezi tercih edilir.

Anestezi uzmanının uyguladığı koldan yapılan küçük bir ilaçla 10-15 dakika sürecek bir işlemdir. Bu aşamada hasta tamamen uyutulup, hekim çok rahatlıkla işlemi gerçekleştirdikten sonra hasta 10-15 dakika sonra uyanır duruma gelir.


Kürtajı 18 yaşının altında veya üstünde buluğ çağını geçtikten sonra herkes olabilme hakkına sahiptir. Ancak birtakım yasal prosedürler gerekmektedir. 18 yaşın üzerinde bekar bir kadın ise, o zaman kendi imzası alınarak kürtaj işlemi gerçekleştirilebilir. Eğer 18 yaşının altında bir kadın ise, ebeveynlerinin onayı ile işlemi gerçekleştirebilirler.

Evli çiftlerde ise, hem kürtaj olacak kişinin hem de eşinin onayı gerekmektedir. Ülkemizde yasal sınır olan 10 haftaya kadar kürtaj işlemi rahatlıkla yapılabilmektedir. Eğer tecavüz olayı gibi bir durum söz konusu ise mahkeme kararı ile hasta 10 haftayı geçse de bu işlem yapılabilmektedir.

Bunun dışında, 10 haftalık sürenin üzerinde gebelik takibi esnasında bebekte anomali tespit edilmişse, bu anomali 3 ayrı uzman doktor tarafından onaylanarak gebelik sonlandırılabilir.


Kürtajda parça kalması ya çok küçük gebeliklerde ya da daha büyük gebeliklerde oluşabilecek bir problemdir. Genellikle 5 haftanın altındaki veya 8-10 hafta sınırındaki kürtaj esnasında içerideki villüs yani plasenta dokularına ait parça kalabilir. 

Kürtaj olduktan sonra 1 hafta ya da 10 gün sonra mutlaka doktor kontrolüne gidilmelidir.  Yaklaşık 3 günden sonra sürekli kanamalar oluyorsa, bu kanamalarda koyu renkli, pıhtı şeklinde ve âdet kanamasından daha fazla kanama oluyorsa parça kalmış olabilir. Tedavisi için tekrar doktora gitmek gerekir. Tedavi için rahim içerisinde ultrasonla parçayı tespit edilir, çok küçük ve kürtaja benzer bir işlemle aspiratör yardımıyla parça alınır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat