Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kordon Kanı Hakkında Merak Edilenler

Kordon kanı nedir?

11,224
kez izlendi
Puan: 3.45 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Kordon kanı ve kordon kanının ileri dönemde hangi sağlık sorunlarında kullanılabileceğini öğrenmek, kordon kanının nasıl alındığı, nasıl muhafaza edildiği ve kişinin herhangi bir sağlık probleminde ne zamana kadar kullanılabileceği hakkında bilgi sahibi olmak için uzmanımızla hazırladığımız videolarımızı izleyebilirsiniz.


Bebeğin doğumundan hemen sonra kök hücre bakımından zengin olan kordondan alınan kana "kordon kanı" denir. Kordon kanı, kök hücre naklinde hücre kaynağı olarak kullanılabilmektedir.


Kordon kanı nakli


Kordon kanı transplantasyonu ilk kez 1988 yılında Paris'te anemili bir çocuk hastada başarıyla gerçekleştirildi. Kök hücre çalışmalarının ilerlemesiyle ortaya çıkan kordon kanının kemik iliğine tercih edilmesinin sebebi, kök hücrelerde bir sorun çıktığında çocuğun kendi kök hücrelerini kullanabilme olasılığıdır.


Göbek kordonu (umbilikal kordon), cenin ile plasenta arasında uzanan, ortasından kan damarları geçen bir yapıdır. Bebeğin ihtiyacı olan besin maddeleri ve oksijen göbek kordonu ile bebeğe ulaşır. Doğumdan sonra bu kordon kesilir ve bebekte de bu kordon 1 hafta içinde düşer.


Kök hücre tedavisinde kullanılmak üzere toplanabilen kordon kanının miktarı ne yazık ki bellidir ve içindeki hücre sayısı da azdır. Bu nedenle kordon kanı kemik iliğine göre çok daha yetersizdir. Kordon kanı alınan kişinin yaşı ilerledikçe, kilosu arttıkça gereken hücre sayısının çok altında kalmaktadır.


Kordon kanı bankaları


Kordon kanı bankalarında kanların saklanmasındaki amaç bebeğin ileride kemik iliği nakli gerektirecek bir hastalığa yakalanması durumunda kendi kök hücrelerinin kullanılarak tedavi edilmesidir. Kordon kanı alınmış çocukta kan hastalığı oluşmadığı sürece kordon kanı da kullanılmaz.Kordon kanının kullanılmasını gerektiren bir hastalık olduğunda bu kanın kullanılabileceğinin de garantisi yoktur.


1994 yılından bu yana dünya genelinde saklanan 300 binin üzerinde kordon kanı vardır. Bunların büyük çoğunluğunu Türkiye?den giden kordon kanları oluşturuyor. Gerektiği zaman saklanan bu kordon kanlarının kullanılıp kullanılamayacağı kesin değildir. Kordon kanı kullanılmış 2 vaka vardır. Hastanın birinde kan kullanılmış, diğerinde kan bozulduğu için kullanılamamıştır. Dondurulmuş kordon kanının saklanması için kısıtlı bir süre yoktur. Aile ve kordon kanı saklanmış ve erişkin hale gelmiş kişi istediği sürece kordon kanı saklanabilir ancak kordon kanı saklanmış kişi, kordon kanına ihtiyaç duyduğunda 40-45 kilonun üzerindeyse tedavi amacı ile muhafaza edilen kan yeterli gelmez ve kemik iliği kullanılması gerekir. 


Kordon kanı hakkında daha detaylı bilgi almak için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat