Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kan Uyuşmazlığı

Kan uyuşmazlığı nedir?

112,782
kez izlendi
Puan: 4.46 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Anne ve bebekte oluşabilecek kan uyuşmazlığı sorununa bağlı durumlar, kan uyuşmazlığı tedavisi gibi konularda bilgi almak için uzman videolarımızı izleyebilirsiniz.

Kan grupları A, B, AB ve 0 olarak adlandırılır. Kan grupları rhesus (rh) pozitif ve rh negatif olmak üzere ikiye ayrılır. Rh gruplarındaki uyumsuzluklar ise kan uyuşmazlığı problemini yaratır. Kan uyuşmazlığı annenin rh negatif (-) bebeğinin ise rh pozitif (+) olması sonucu gerçekleşir. Bu durumda annenin ve ceninin arasındaki kan bağı nedeniyle bebekten anneye geçen alyuvarlar belli bir miktarı geçtiğinde annenin kanında bu duruma karşı antikor oluşur. Bu antikor bebeğe geçer ve bebeğin kanındaki alyuvarları parçalar. Anne adayının savunma sistemi, ceninin kan hücrelerini yabancı madde olarak algılayarak onları parçalamak için harekete geçer. Bu da kan uyuşmazlığına problemine yol açar.

Kan uyuşmazlığının yarattığı sorunlar

Kan uyuşmazlığında bebekte aşırı kansızlığa, buna bağlı olarak kalp yetmezliğine ve vücutta su birikmesine (hidrops) neden olur. İlk gebeliklerde bu durumla karşılaşılırsa anne adayının savunma sistemi zayıf bir saldırı düzenleyeceğinden bebek zarar görmeden kurtulur.

Kan uyuşmazlığı sorununu çözmek için alınabilecek önlemler vardır. Anne adayına rhogam (anti-d) serumu uygulanırsa annede bu duruma karşı oluşan bağışıklık hücreleri tahrip edilerek bebeğin zarar görmesi engellenir.

Anne kanı ile ceninin kanı arasında direkt olarak bir temas yoktur. Arada bir filtre vardır. Bu filtreyi bozan her türlü durum bebeğin kanının annenin kanına geçmesine ve annede bağışıklık sistemini harekete geçirerek birtakım hücrelerin üretilmesine neden olur. Bu hücreler bebekteki kan hücrelerini tahrip ederek kan uyuşmazlığı yaratır. Bu filtreyi bozabilecek durumlar tanısal amaçla yapılan amniyosentez işlemi, kordosentez gibi işlemlerdir.

Kan uyuşmazlığı genellikle ikinci hamileliklerde ortaya çıkar. Kan uyuşmazlığının bebekte yarattığı problemler de genellikle ikinci ya da daha sonraki hamileliklerde ortaya çıktığı için, eğer birinci hamilelikten sonra ya da rahim içine rhogam (anti-d) serumu uygulanırsa annede oluşmuş olan bu bağışıklık hücreleri tahrip edilerek çocukta problem çıkması engellenebilir.

Anne karnındaki bebekte kan uyuşmazlığı tedavisi

Kan uyuşmazlığına karşı önlem alınmamışsa ve anne karnındaki bebekte kansızlık, karnında sıvı birikmesi (hidrops) oluşmuşsa, bebeğin kordonunun içine girilerek kan değişimi yapılır. Bu işlemin hamilelik esnasında birden fazla yapılması gerekebilir.

Kan uyuşmazlığı doğumdan sonra da ortaya çıkabilmektedir. Bunun en önemli belirtisi yenidoğandaki sarılıktır. Sarılık, kan hücrelerinin yıkılmasına bağlı olarak kan hücrelerinden kana bilirubin adlı maddenin salınması ile oluşur. Bilirubin belli bir seviyeyi aştığı andan itibaren bebek beyninde birtakım hasarlara yol açacağından bu seviyenin artmasının engellenmesi gerekir. Bu nedenle bu seviyeyi aşmadan önce bebek doğduktan sonra da kan değişimlerinin yapılması mümkündür. 

Kan uyuşmazlığı hakkındaki tüm bilgileri uzmanından dinleyerek öğrenmek isterseniz videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat