Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlarda Yumurtlama Sorunları

Kadınlarda yumurtlama nasıl gerçekleşir?

310,256
kez izlendi
Puan: 4.71 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yumurtlamanın gerçekleşmesi için âdet kanamasının ilk gününden itibaren sağda veya solda bir yumurta hücresi olgunlaşma sürecine girer. Bu olgunlaşma sürecinde etrafında sıvı biriktirmeye başlar. Yaklaşık olarak her gün büyüyerek 28 günde bir âdet gören kadında sikrusun yani âdet kanamasının ilk gününden itibaren sayıldığında, 14. gününde içi sıvı dolu 18-20 mm çapında folükül adı verilen kesecik oluşur. 

Hormonların etkisiyle folokül çatlar, içindeki sıvı boşalır ve içindeki olgun yumurta hücresi kanallardan 1 tanesinin, yani oluştuğu yerdeki kanalın içine girer. Burada içindeki tüycüklerin etkisiyle kanalın içinde ilerler. Buna yumurtlama süreci adı verilir. 

Yumurta hücresinin yumurtlama olduktan sonra 12 ile 24 saat arasında döllenmesi gerekir. O yüzden yumurtlama doğurganlığın en maksimum günü olmakla beraber, yumurtlama olduktan 12-24 saat sonra yumurta hücresi canlılığını kaybettiği için gebelik oluşmaz. 

Düzenli yumurtlaması olmayan kadınlarda hamile kalma

Düzgün yumurtlayamama olup olmadığını kadın en basit şöyle anlayabilir: Âdetleri düzensizse, âdet kanamasının ilk gününden diğer âdet kanamasının ilk gününe kadar olan periyod düzenli değilse o zaman kadında yumurtlama sorunu söz konusu olabilir. 

Eğer sürekli âdeti düzensizse, bir yumurtlama tembelliği söz konusu olabileceği için doktora başvurulması gerekir. Doktor yaptığı jinekolojik muayene ile bir sorun yok derse, o zaman iki yöntem vardır. 

- Haftada iki kez düzenli olarak cinsel ilişkiye girilmesi tavsiye edilir. Çünkü bu şekilde yumurtlama günlerine denk gelme olasılığı yükselecektir. 
- Cinsel ilişki dönemlerini eczanelerde satılan yumurtlama monitörü adı verilen aletlerle yumurtlama gününü belirleyerek gerçekleştirme


Üreme çağının öncesinde, yani çocukluk çağında yumurtlama olmaz. Menopoz döneminde de yumurtlama olmaz. Yumurtlama ergenlik ile başlar ve üreme çağının sonuna kadar devam eder. 

Günümüzde en sık görülen yumurtlayamama sorunu polikistik over adı verilen yumurtlama tembelliğidir. Bu da kadınların %15'inde görülür ve yumurtlama 1 ay 14. gündedir, 1 ay 16. günündedir veya o ay hiç yumurtlama olmaz. Bu durum polikistik overdir. Bu durum üreme çağının sonlarında sık görülen bir durumdur. Ya da herhangi bir nedenle üreme çağının sonlarında olmasa dahi, prematüre overyen yetmezlik denilen halk arasında erken menopoz olarak adlandırılan bir sorun vardır. 

Bunların ayrımı ancak jinekolojik muayene ile belirlenebilir. Bunun dışında doğum kontrol hapı kullanımı da yumurtlamayı bloke ederek yumurtlamama sorununa neden olur ama kadın zaten doğum kontrol hapı kullandığını bilir. 


Çocukluk çağında yumurtlama olmazken, ergenlik çağında yavaş yavaş başlar. Bir âdet döngüsünün ilk gününden diğer âdet döngüsünün ilk gününe kadar olan döneme sikrus, yani döngü adı verilir. 

28 günde 1 olan bir sikrusta ortalama olarak 14. günde yumurtlama olur ve o gün döllenme olasılığı en yüksek olan gündür. Ondan 3 gün öncesinde de ilişki olduğu zaman, spermler 3 gün boyunca genital kanalda bekleyebildiği için yine verimli günlerdir. 

Yumurtlama sorunu en sık ergenlik döneminde görülür. Çünkü âdetler henüz düzensizdir. Yumurtlama düzenli hale gelmediğinden âdet kanamasını düzenleyen etken zaten yumurtlama olduğu için âdeti düzensizse yumurtlama sorunu var demektir. 

Halk arasında erken menopoz adı verilen ve yumurta hücrelerinin nispeten menopoza yakın olmayan bir dönemde harcanmasıyla ortaya çıkan veya herhangi bir şekilde yumurta hücresi yetersizliği ile ortaya çıkan bir yumurtlama bozukluğu türü vardır. 

Bir de şu gerçeği vurgulamak gerekir. 35 yaşından sonra doğunganlıkta keskin bir düşüş gözlenir. Bu yüzden çocuk sahibi olmayı planlıyorsanız mutlaka 35 yaşına kadar çocuk yapmakta fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat