Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Kadınlarda Aşırı Cinsel İstek

Kadınlar neden aşırı cinsel istek duyar?

215,443
kez izlendi
Puan: 4.52 / 5
Detaylı Açıklama
Psikiyatri Uzmanı

Kadınlarda aşırı cinsel istek ile ilgili sormaya çekindiğiniz soruların yanıtları UZMANTV'de. 


Genç yaşlarda ve evliliğin ilk dönemlerinde pek çok erkek bir gecede birden fazla cinsel temas isteğinde bulunabilir. Bu nevi istek genç ve sağlıklı bir kadında da görülebilir. Cinsel isteğin fazla olması kişinin normal yaşamını olumsuz yönde etkilemiyorsa cinsel isteğin fazlalığı sorun sayılmaz. Bazen aşırı cinsel istek çok icddi sorunlara neden olabilir. Bunun bazen psikiyatrik nedenleri olabilir, mutlaka araştırılması gerekir. Aşırı cinsel isteğin neden olduğu psikiyatrik sorunlardan bazıları, duygu durum bozukluğu yani Mani, bazı epilepsi hastalığı, organik hastalıklar, uyuşturucu kullanımı, beyin tümörü ve hastalıkları ve ağır kişilik bozukluğuna neden olabilir.

Cinsel isteğin kaynağı
Cinsel istek tamamen beyinle alakalı bir şeydir, cinsel organların cinsel istekle bir ilgisi yok. Cinsel istek ya da isteksizliğin nedeni beyinde olan şeyler. Fazla ya da az isteğin de nedeni beyindeki hastalıklar ve tümörler olabilir. Çok nadir olarak vücudun bazı yerlerinden normal seviyenin üstünde hormon salgılanması da aşırı cinsel istek yaratabiliyor.
- Verem hastalarında da cinsel istek artabilir. Hastalık tedavi edilince bu istekleri kaybolur.
- Rahim kanseri nedeniyle tedavide kadına verilen aşırı erkeklik hormonu  kadında aşırı cinsel temas hissi uyarabilir. Tedavi sonrasında hormon kesildiğinde aşırı istek hissi ortadan kalkmış olur.
- Tiroit ve böbrek üstü bezlerinin fazla salgıda bulunması aşırı cinsel isteğe yol açabilir. Bu durum tam tersi olarak cinsel isteğin azalmasına da neden olabilir.
- Erkekte görülen cinsel işlev bozuklukları örneğin erken boşalma sorunu olan erkeklerin partnerleri cinsel birleşmeden yeteri kadar haz alamazlar ve cinsel istek hissinin devam etmesine neden olur.

Nemfomani
Nemfomani, bir kişinin aşırı cinsel istek duyması; bu aşırı cinsel isteği günlük hayatına mutlaka yansıtması; neredeyse önüne gelen her kişiyle cinsellik yaşamak istemesi gibi görülebilir. Ancak böyle tanımlanmış bir psikiyatrik rahatsızlık ya da cinsel işlev bozukluğu yoktur. Kadınlarda ya da erkeklerde aşırı cinsel istek olabilir. Aşırı cinsel istek kimi zaman kişilerin toplumsal yaşamlarında ve çevrelerinde sorunlara yol açabilir. 

Aşırı cinsel istek
Aşırı cinsel isteğin neden olduğu sorunlardan bazıları, duygu durum bozukluğu, kokain başta olmak üzere uyuşturucu kullanımı, kadın - erkek arasındaki yaş farkından kaynaklanan cinsel doyumsuzluk, tiroit bezi ve böbrek üstü bezlerinin fazla salınım yapması gibi nedenler cinsel isteğin artmasına neden olabilir. Cinsel istek kişinin sosyal hayatını, aile veya iş hayatını olumsuz etkilemeye başladığında mutlaka bir uzmandan yardım almak gerekir. Aksi hayde yani cinsel isteğin fazla olması kişide herhangi bir olumsuzluğa neden olmuyorsa bir sorun teşkil etmez ve tedavi edilmesi gereken bir durum yoktur.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat