Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İşitme Kaybı (Sağırlık)

Kulak, duyma işlevini nasıl yitirir?

59,000
kez izlendi
Puan: 4.23 / 5
Detaylı Açıklama

İşitme kaybının pek çok nedeni olabilir. Çocukluktan bahsetmek gerekirse, işitme kaybı dış kulak yolunun hiç gelişmemesi, hatta bazen kulak kepçesinin yok olması ile oluşabilir. Bunlar daha çok genetik ya da konjenital, doğumsal ya da ailesel, kalıtımsal nedenlerle geçmiş olan hastalıklardır. Bu durumlarda kulak yapısının bir kısmı yoktur. Bu bazen dış kulak yolu, dış kulak yolu kepçesi, bazen orta kulağın tamamiyle yok olması, bazen işitme siniri veya iç kulaktaki işitme merkezinin ortadan kalkmasından kaynaklanabilen genetik hastalıklar olabilir. Çocuklukta çok şiddetli geçirilmiş kızamık, kızıl, su çiçeği gibi  kontrol edilemeyen yüksek ateşli hastalıklar nedeniyle iç kulaktaki işitme kayıplarından bahsedebiliriz. 

Yetişkin işitme kayıpları, sağırlık

Orta kulak hastalıklarının en sık görüleni daha çok kronik otitis dediğimiz kulak zarının yırtılmasına bağlı olarak kulağın uzun süreli akması ve dış ortama uzun süre maruz kalma sonucu oluşan hastalıklardır. Bunlar işitme kaybı yapabilir. 

Otoskleroz (orta kulak kireçlenmesi) veya bir travmaya bağlı olarak kulak zarının yırtılması, orta kulaktaki kemik zincirinin kırılması, birbirinin temasının bozulması sonucu meydana gelen orta kulak hasarları işitme kaybına, duymamaya yol açabilir. 

İç kulak denge bozukluğu olarak tanımlanabilecek menier hastalığı işitme kaybına, sağırlığa yol açabilir. Bunların dışında daha güncel, daha sık gördüğümüz akut işitme kayıpları iç kulakta işitme kayıplarına yol açabilir. Süresi önemsiz olarak, çok gürültülü bir ortamda kalmış olmak ve meslek icabı uzun süre gürültülü ortama maruz kalmak, nedeni yüzde 40 oranında belli olmayan bir gün aniden gelen ve ani işitme kaybı olarak tanımlanabilecek işitme kayıpları da işitme kaybı nedenlerinden bazılarıdır. 

Beyinde birtakım kanamalar, beyinde işitme merkezini etkileyen birtakım hastalıklar, tümörler, akustik nöroma, multple skleroz gibi hastalıklar, kanser metastazları işitme kaybına, geçici sağırlığa veya kalıcı sağırlığa yol açabilir. 

Kulağın duyma işlevini yitirmesi

Dış kulak yolu ile alakalı bir durum varsa, en basitinden buşon diye tabir ettiğimiz bir kirlilik söz konusu ise ses dalgaları bir mekanik engele çarparak orta kulağa erişemez. Bu durum bir KBB uzmanı tarafından buşonun temizlenmesi ile çözülebilir. 

Kulak zarının kireçlenmesi veya kulak zarının yırtılması ile ilgili bir sorun varsa, kulak zarı gelen ses enerjisini titreştirerek iç kulak, orta kulaktaki kemik zincire, bu titreşimi iletemez. Bu da duyma güçlüğü, işitme kaybına yol açar. 

Yine orta kulakta işitme kemikçiklerinin birbirleri ile temas noktasında bir sıkıntı varsa, kemiklerde erime söz konusu ise ya da Otoskleroz adı verilen orta kulak kireçlenmesi varsa, bu durumda kulak zarı titreşimi iç kulağa yansıtılamaz. Bu da işitme kaybına yol açar. 

Mekanik etkiyi ses enerjisine dönüştürme noktasındaki bölgede bir hasar varsa, bu ileti kaybı iç kulak tipi bir işitme kaybına yol açar. 

Bir diğer taraftan beyindeki işitme merkezine ait sıkıntılar da işitme kaybına, sağırlığa yol açabilir. Beyinde birtakım kanamalar, beyinde işitme merkezini etkileyen birtakım hastalıklar, tümörler, akustik nöroma, multple skleroz gibi hastalıklar, kanser metastazları işitme kaybına, geçici sağırlığa veya kalıcı sağırlığa yol açabilir. 

Darbeye bağlı işitme kaybı

Kulak, iki nedenden dolayı duyma işlevini yitirebilir. Travma etkisine bağlı olarak kulak zarı yırtılabilir, kulak zarı yırtılmasa da orta kulağa kanama söz konusu olabilir. Bu, iletim tipi bir işitme kaybıdır. Gelen ses enerjisinin iç kulağa iletilmesini engeller. Bir de orta kulakta kemik zincirinde birtakım kırılmalar söz konusu olabilir. Bu da yine iletim tipi bir işitme kaybına yol açabilir. Travma bir diğer taraftan iç kulakta da hasar getirebilir. İç kulakta yer alan oval ve yuvarlak iki pencere zarar görürse iç kulak tipi bir işitme kaybı söz konusu olabilir. 

Sağırlık türleri

Sağırlık, kulak ile ilgili bir hastalık olarak tanımlansa da kulağın üç kompartımanı için kategorize edilebilir. Bunlar dış kulak, orta kulak ve iç kulaktır. 

Dış kulakta, dış kulak yolunun atrezisi, kulağın gördüğümüz kısmının hiç olmaması, dış kulakta buşon adı verilen kirlilik veya yabancı cisimlerin olması işitme kaybına yol açabilir. Geçirilmiş bir dış kulak yolu enfeksiyonu, ağrılı olmasına rağmen geçici sağırlık meydana getirebilir. Enfeksiyon tedavi edildikten sonra işitme normale döner.

Orta kulak tipi sağırlıklar, kulak zarının kendisi veya işitme kemik zinciri ile alakalı sorunlardır. Zarın yırtılması, kulak zarının kireçlenmesi işitme kayıplarına yol açabilir. İşitme kemik zincirindeki sorunlar da işitme kaybına, sağırlığa yol açabilir. Bunların en bilineni otoskleroz dediğimiz, üzengi kemiğinin kireçlenmesi sonucunda sesin iç kulağa iletilememesi sonucu işitme kaybı ile kendini gösterir. Genelde 20-40 yaş arası kadınlarda görülür.

Bunların dışında kronik otit adı verilen kulak zarının uzun yıllar yırtık olması sonucunda buna bağlı enfeksiyonların kronikleşmesi ile orta tipte işitme kayıpları olabilir. 

İç kulak tipi işitme kayıpları işitme sinirimizin iç kulak içerisindeki kısmı ile alakalı bölümlerden kaynaklanabilir. Bunlar tümörlerden, akut işitme kaybı dediğimiz ses travması dediğimiz kayıplara bağlı geniş bir yelpazede incelenir. 

Bir de işitme sinirinin beyin korteksinin, beyindeki işitme merkezi ile ilgili, beyin hastalıklarına bağlı işitme kayıpları söz konusudur. 

Bu anlamda işitme kayıpları hem kulağın kendisi ve üç kompartımanı ile alakalı hem de beyindeki işitme merkezi ile ilgili olabilir. 

Çift taraflı işitme kayıpları

Bir kulakta yaşanan işitme kaybı menier ise, tamamen hastalıktan bağımsız olarak, tamamen şans eseri yüzde 30 şanssızlık katkı payı ile öteki kulakta da olabilir. Buna iki taraflı tutulma, bilateral tutulma adı veriyoruz. Ancak bunu bir hastalığın öteki tarafa sirayet etmesi olarak algılamamak lazım. Dolayısıyla tek kulaktaki problem sadece o kulakta kalır. Diğer taraftaki işitme kaybı tamamen ötekinden bağımsız olarak gelişir. 

Yaşlanmaya bağlı işitme kaybı

Yaşlanınca elbette tüm organlarımız gibi işitme siniri hücreleri gibi buna nöronlarda eksilme söz konusudur. Nasıl ki beyin hücrelerimiz belli bir yaştan sonra, görme siniri ile alakalı nöronlarda azalma söz konusu ise işitme siniri ile ilgili nöronlar da azalır. Buna prespiakuzi adı verilir. Yaşlılığa bağlı görme sorunlarına prespiyopi adı verilir. Duyma nöronları da azalınca prespiakuzi gerçekleşir, yaşlılığa bağlı işitme azlığı söz konusu olur. 

Yaşlılığa bağlı duyma sorunları herkeste aynı seviyede olmamakla beraber, yaş ilerledikçe mutlaka kısmi olarak bir işitme kaybı gerçekleşir. 

Yaşlılığa bağlı işitme kaybı olan prespiakuziyi engellemenin veya geciktirmenin bir yolu yoktur. Sadece hayatımız süresince günün birinde işitmemizin azalacağını düşünerek işitme organımızı korumak konusunda dikkatli olmamız lazım. Çünkü prespiakuzi, kaybettiğimiz noktanın altına inecektir. 

Yüksek sesle müzik dinlemenin sağırlığa etkisi

Sese bağlı işitme kayıpları irinci olarak yüksek ses travmasına bağlı kulakta travma oluşabilir. İkinci olarak uzun süre, belli bir desibelde, 60-70 desibelin üzerinde sürekli gürültüye maruz kalmak, uzun süre içinde belli bir dönem işitme kaybı meydana getirebilir. Bir de tek doz etkisi dediğimiz, yüksek bir gürültüye anlık olarak maruz kalmak, işitme kaybı meydana getirebilir. Fakat bu ikinci söylediğimiz anlık yüksek sese maruz kalma sonucu işitme kaybı bazı zamanlar geçici olabilir. Yani yüksek sesle müzik dinlenen bir müzikhole girdiğini zaman, girip çıkıyor olmak, kulağınızda ilk önce bir çınlama, sonra ani işitme kaybına yol açabilir ancak bu şansınız varsa, bir müddet sonra düzelebilir ancak bir kısmı da kalıcı olabilir. Daha çok yüksek frekanslarda işitme kayıpları meydana gelebilir bu şekilde. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat