Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İsilik ve Tedavisi

İsilik nasıl geçer?

221,904
kez izlendi
Puan: 4.75 / 5
Detaylı Açıklama
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

İsilik yeni doğan bebeklerde ve süt çocuklarında görülen ter kanallarının tıkanmasıyla terin derinin üst tabakasına sızmasından oluşan lezyonlara denir. 

Etken olarak genellikle daha çok sıcak havalarda, nemli ortamlarda nemin fazla olduğu havalarda ortaya çıkar. Özellikle çocuğun çok giydirilmesi, naylon şeylerin, sentetik içerikli kıyafetlerin giydirilmesi, çok sıkı şeylerin giydirilmesi isiliği arttıran faktörlerdir. 

İsilik mikrobik bir hastalık değildir. Tamamen çocuğun yağ dokusuyla ilişkili ya da sıcaklarda ter kanallarının tıkanmasıyla oluştuğu için bulaşıcılığı yoktur. Pişik genellikle inguinal bölgede, koltuk altlarında olur. Daha çok mantar enfeksiyonun neden olduğu lezyonlardır. İsilik ise alında, sırtta, karında, göğüste yani daha çok ter kanallarının ya da ter bezelerinin daha yoğun bulunduğu bölgelerde oluşur. 

- Kış aylarında ortam çok sıcak tutulmamalı
- Çocuk evin içerisinde aşırı giydirilmemeli
- Bebek için seçtiğiniz giysiler çok sıkı ve naylon olmamamalı
- Yaz aylarında çocuğa sık sık banyo yaptırılmalı, ılık duş alması sağlanmalı
- Ortam serin tutulmalı
- Nem oranı gerekirse klima çalıştırılarak azaltılmalı
- Çocuğu nötr bir sabunla yıkanmalı
- Banyo veya duş suyu ılık olmalı

Çocuğun ateşli bir hastalığı varsa genelde annelerin yaklaşımı, daha doğrusu yanılgısı bebeğin banyo olduğu zaman daha çok hasta olacağını düşünürler. Bu nedenle banyo daha seyrek yapılmaktadır. Ancak tam tersine ateşli enfeksiyonda bebeğin sık sık yıkanması gerekir. Ortamın neminin azalması gerekir. Yaz aylarında klima çalıştırılabilir. Sık sık oda havalandırılabilir. Çocuğa açık ve bol giysiler giydirilebilir. Genelde nötr sabunlarla bebeğin cilt pH'ına uygun sabunlarla yıkamanın faydası vardır. Bebeğin yağlanması ya da banyo sonrası kremlerinin kullanılması isiliği arttırdığı için genelde ılık suyla duş aldırmak yeterlidir. 

İsilik nedenleri
- Ter bezlerinin tam gelişmemiş olması 
- Ateşli hastalıklar
- Aşırı giydirme
- Ortamdaki ısının, nemin fazla olmasından kaynaklanır. 

- Bebek ateşli ise sıkı giydirilmemeli
- Ateş düşürülmeli
- Sık banyo yaptırılmalı 
- Ortam havalandırılmalı 

İsilik, bebek bakımında yaptığınız yanlışlardan dolayı çocuğun çok terlemesi ya da ter kanallarını tıkayacak yanlışlardan dolayı vücutta oluşan lezyonlardır. Genelde ağrı yapmaz ama çocuk ağrı hissediyorsa ağrı kesici ilaç verilebilir. İsilik çocuğun yaşam kalitesini etkileyebilecek ya da çocukta herhangi bir soruna neden olabilecek bir hastalık değildir.Kaşıntı çok fazla yapmaz ama lezyonların daha çabuk gerilemesi açısından kurutucu pudralar kullanılabilir. İsilik kalıcı herhangi bir hasar bırakmaz. Evde kendinizin yapacağı basit önlemlerle, bebeğin bulunduğu ortam ısısının düzeni, banyosu ve giyimi ile genelde geçer.


İsilikte en önemli faktör çocuğun az yıkanmasıdır. Ateşli hastalıklar sırasında olur. Genelde yaz aylarında aşırı sıcaklarda çoğalır ancak bu kışın olmayacak anlamına gelmez. Kışın da çocuğu fazla giydirdiğinizde, ortam çok sıcak olduğu zaman olur. Aşırı giydirme ve giyilen giysilerin naylon, sentetik olması da isiliği arttıran faktörlerdir. İdrar isilik yapmaz. Daha çok inguinal bölgede pişik olur. İsiliğin nedeni zaten terin yoğun olduğu bölgeler ve ter kanallarının tıkanmasına bağlıdır. Yani aşırı terleme isiliği arttıran bir faktördür. 


Genel ismi miliarya olan isilik 3 gruba ayrılır. İlk grupta toplu iğne başı büyüklüğünde lezyonlar, ikincisinde biraz daha yaygın ve lezyonlar büyür veziküller oluşur. Üçüncü aşamada da daha çok püstüller akıntı şeklinde karşınıza gelebilir.

Eğer çocuğun alnında ya da sırtında, göğsünde varsa, hava çok sıcaksa çocuğunuzu çok giydirdiğinizi fark ederseniz ve çocukta bu şekilde döküntüler oluyorsa isilik olma ihtimali yüksektir. Bu çocuktaki bir hastalıktan ziyade, bakımında sık yapılan yanlışlardan kaynaklanır. 

Çocuğunuzun isilik olduğunu düşünüyorsanız, çocuğunuzu az giydirdiğinizde, sık banyo yaptırdığınızda, ortam ısısını ayarladığınızda genellikle kendiliğinden geriler.

İsiliğin miliarya, rubra, profunda gibi daha ağır veziküllere dönüştüğü zaman orada veziküller oluşur. Su çiçeği benzerinde veziküller de oluşabilir. Ancak yayılım su çiçeğinde daha çok saçta, deride, yüzde, kollarda, bacaklarda döküntü olur ve ateş eşlik eder. İsilikte ise daha çok alında, sırtta ve göğüs bölgesinde olduğu için lezyonlar su çiçeğindeki kadar bariz değildir. Kaşıntı pek olmaz. Çocukta ağrı yapmaz. 


Lezyonlar herhangi bir enfeksiyona ya da herhangi bir hastalığın bulgusu olmadığı için genellikle alınabilecek basit önlemleri aldığınızda ve bebeğinizin isilik olduğundan eminseniz hekime gitmenize gerek yoktur. Ancak isilikte lezyonlar uzun süre devam ettiği zaman, üzerine bakteriyel bir enfeksiyon ilave olduğu zaman veya başka bir hastalığı düşündürecek bulgularla eşlik ettiği zaman bir hekime başvurmanızda fayda vardır.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat