Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkiz Gebelik Kontrolleri

İkizlerin ay ay anne karnındaki gelişimi nasıldır?

266,051
kez izlendi
Puan: 4.72 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

İkiz gebelik gelişimi hakkında merak ettikleriniz... 


İkizlerin ve diğer çoğul gebeliklerin ay ay anne karnında gelişimleri tekil gebeliklere benzer.Bebeklerin gelişimleri çift yumurta ikizlerinde genelde tekil gebelik gibi seyreder. Bu bebekler belli bir gebelik haftasında belli bir kiloda olurlar, tekil gebeliklerde olduğu gibi 10. haftaya kadar organları gelişmiş olur. Çift yumurta ikizlerinde 28 ile 30. haftadan itibaren tekil gebeliğe göre bebeklerin aldığı kilo azalmaya başlar. Bebekler arasında da kilo farkı olabilir. Tek yumurta ikizlerin gelişimi çift yumurta ikizlerinden çok farklı değildir. Tek yumurta ikizleri eğer tek plasenta tarafından besleniyorsa o zaman gelişme geriliği söz konusu olabilir. Plasentalar arasında damarsal bağlantılar olduğu için bir bebeğin plasentası diğer bebeğin plasentasına gereksiz yere fazla kan verebilir. Bu durumda bir tanesi daha az kan hücresi taşırken diğeri daha fazla yüklenebilir. Bunların da ultrasondaki görüntüsü amniyon sıvısının azalması ve kiloların daha az olması şeklindedir. 

İkiz gebelik, anne adayına yüklenen metabolik ve fiziksel açıdan yükler çok daha fazla olduğu için anne adayını daha fazla zorlayan bir gebelik şeklidir. Yine bebekler içeride plasentayı eşit bir şekilde paylaşmamışsa veya bir plasenta diğer plasentaya devamlı kan gönderdiyse buna bağlı olarak bebeklerde olumsuz etkilenme söz konusu olabilir. Bu daha çok tek yumurta ikizlerini ilgilendiren bir durum, çift yumurta ikizlerinde ender olarak görülür. Tek yumurta ikizlerinde de plasentalar arasında damarsal bağlantılar varsa görülür.

İkiz bebek bekleyen annelerde beslenme
İkiz gebelik, anne adayının metabolizmasını ve onu fiziksel olarak zorlayan bir gebeliktir. Hamilelikte demir, kalsiyum, omega-3 alınması gereken en önemli besin maddeleridir. İkiz gebelikte, iki tane bebeğin kan yapımı olduğu için ve anne adayında kan hücreleri de %50-70 oranında arttığı için demir anne adayına gerekirse iki kat fazla verilmeli. Omega-3 bebeklerin beyin ve göz gelişiminden sorumlu yağ asididir. Balıkta, cevizde ve ıspanakta bulunur. Anne adayı bunları mutlaka her gün düzenli olarak almalı. Günde 2 tane ceviz, haftada 2 kere balık, hafta 2 kez ıspanak mutlaka tüketilmeli. Bebeklerin kalsiyumu hiçbir zaman eksik kalmaz, ama anne adayının kemiklerinden gider. Bu yüzden kalsiyum alımı çok önemli. Süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Günde 2-3 bardak süt ve daha fazla süt ürünü alınmalı. Protein için et ve sebze tüketmek gerekir.

İkiz bebek ve anne
İkiz sahibi olan en adayının en önemli endişesi ikisini birden nasıl emzireceğidir. İkiz gebelikte oluşan süt miktarı ile tekil gebelikte oluşan süt miktarı ve bileşimleri farklıdır. İkiz gebelik taşıyan anne adayı gebelik boyunca hormonal değişiklikler sebebiyle iki bebeğini de besleyebilecek süte kavuşur. O yüzden de emzirmeyle ilgili ortaya çıkması muhtemel problemler tekil gebelikle genelde aynıdır. Günümüzde çocuk doktorları, bebeğin doğum kilosuyla birlikte birim zamanda aldıkları kiloya çok önem verdikleri için haklı olarak ikiz bebeklerin ekstra mamayla beslenme önerisi sunabilirler. İkiz gebelik erken doğumla sonuçlanmışsa eğer bebeklerden bir tanesi veya bazen iki tanesi birden kuvöze girmek zorunda kalabiliyor. Bu kuvözdeki bekleme süresi bazen bir gün, çoğunlukla bir hafta, bazen de iki aya kadar uzuyor. Bebek ne kadar erken doğarsa süre o kadar uzuyor. Bu süre zarfında anne adayı süt vermek için hastaneye her gün gittiğinden kendini stres altında hissedebilir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat