Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

İkiz Gebelik Hakkında Merak Edilenler

İkiz gebelikler nasıl oluşur?

167,320
kez izlendi
Puan: 4.84 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

İkiz gebelik veya çoğul gebelik rahim içerisinde birden fazla bebeğin aynı anda büyümesi demektir. Âdet döneminde birden fazla yumurtanın döllenmesi ve ayrı ayrı rahim içerisinde gelişmeye başlamasına çift yumurta ikizi denir. Döllenen bir yumurtanın içinde bölünmesi sonucu oluşmasına da tek yumurta ikizi denir. İkiz gebeliğin takibinde plasentanın tek ya da 2 tane olup olmaması çok önemlidir. Bunun ayrımının yapılması 11 - 15. haftalar arasındaki ultrasonda belli olur. 

Tek ve çift yumurta ikizleri arasındaki farklar

Çift yumurta ikizinde kardeşlerin genleri aynı değildir. O sebeple cinsiyetleri, görünüşleri farklı olabilir. Aynı anda anne karnında bulunan kardeş gibilerdir. Bu durumda ana rahminde iki plasenta bulunur. İkizlerin plasenta ve amniyon sıvıları farklıdır. Tek yumurta ikizinde ise cinsiyetler her zaman aynı olur. Genetik yapıları aynıdır. Yumurta içerisindeki bölünme döllenmeden sonra ilk 3 gün içerisinde olursa diamniyotik, 4 - 8 gün arasında olursa diamniyotik monokoryotik, 9 - 13 gün arasında olursa monoamniyotik monokoryotik ikiz gebelik olur. 


Hamileliğin çoğul olup olmadığı ultrasonografi teknolojisiyle çok rahat bir şekilde anlaşılmaktadır. Gebeliğin çoğul mu tekil mi olduğu döllenmeden 1 ay sonraki ultrason kontrollerinde belli olur ve ultrasonografinin yanılma payı çok azdır. Buna ek olarak anne adayındaki bazı belirtiler de çoğul gebeliğe işaret eder ancak kişi bunun farkına varamayabilir. İkiz gebeliklerde bulantı ve kusma daha fazla görülür. Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde anne adayının kilo alımı da daha fazladır. Aynı şekilde ikiz gebeliklerde mesane üzerine baskı daha fazla olduğundan idrar sıklığı artar. Hamilelik süresi boyunca anne adayının aldığı kilo tekil gebeliğe göre daha fazladır. 


Aynı âdet döngüsü içerisinde iki yumurtanın da döllenmesine çift yumurta ikizi denir. Çift yumurta ikizi rahim içerisinde aynı anda büyür. Genellikle aynı zamanda doğarlar. Bazı zamanlarda birkaç dakika farkla doğum gerçekleşebilir. En sık görülen ikizlik şekli çift yumurta ikizliğidir. Çünkü çift yumurta ikizi rahim içerisinde, doğumda ya da doğum sonrasında tekil gebeliğe yakın özellikler taşır. Çift yumurta ikizleri rahim içerisinde büyürken plasentaları ayrı olduğu için eşit şekilde büyürler. Bu sebeple çift yumurta ikizleri tekil gebeliğe göre daha avantajlıdır. Çift yumurta ikizlerinin kan grupları, cinsiyetleri, kiloları ve genetik yapıları birbirinden farklıdır. Aynı anda rahim içerisinde gelişmiş, aynı anne babadan doğan 2 çocuk ne kadar farklılık taşıyorsa çift yumurta ikizi de birbirinden o kadar farklı olur. 


Tek yumurta ikizleri (monozigotik ikizler, identical) aynen tekiz gebeliklerde olduğu gibi anneden gelen bir yumurta ve babadan gelen bir sperm ile oluşurlar. Sperm ve yumurta birleşirler ve döllenme meydana gelir, bir tane döllenmiş yumurta (zigot) oluşur. Döllenmeden belli bir süre sonra döllenmiş yumurta ikiye ayrılır ve ayrı iki embriyo gelişmesi başlar, bu bölünme ikiz gebeliğe neden olur.

Tek yumurta ikizleri ender görülen durumlar dışında aynı cinsiyet, kan grubu ve genetiğe sahiptir. Ancak tek yumurta ikizlerinin doğum sırasında kiloları, dış görünüşleri de farklı olabilir. Tek yumurta ikizleri görünüm olarak birbirine benzemeyebilir. Çünkü görüntüyü etkileyen faktörler bebeğin rahim içerisinde yaşadıklarıdır. 

Tek yumurta ikizinin oluşumu
- Tek yumurta ikizinde, döllenme olduktan sonra tek yumurta tek bir spermle döllenerek zigot oluşur. 
- Ardından bölünerek iki birey olarak ana rahmine yerleşir. 
- Gebelik tek yumurtadan oluştuğu için tek yumurta ikizi denmektedir. 
- Bütün gebeliklerin yaklaşık yüzde 1'i ikiz gebeliktir. Bütün ikiz gebeliklerin üçte 1'i de tek yumurta ikizidir. 

- Bütün gebeliklerin yaklaşık yüzde 1'i ikiz gebeliktir. 
- Tek yumurta ikizi gebeliklerin yaklaşık yüzde 1'i kadardır.
- Bütün ikiz gebeliklerin üçte 1'i de tek yumurta ikizidir. 

Tek yumurta ikizleri (monozigotik ikizler, identical) aynen tekiz gebeliklerde olduğu gibi anneden gelen bir yumurta ve babadan gelen bir sperm ile oluşurlar. Sperm ve yumurta birleşirler ve döllenme meydana gelir, bir tane döllenmiş yumurta (zigot) oluşur. Döllenmeden belli bir süre sonra döllenmiş yumurta ikiye ayrılır ve ayrı iki embriyo gelişmesi başlar. Bu bölünme ikiz gebeliğe neden olur.


Çoğul gebelikler tüp bebek tedavisinin artması ile beraber artmıştır. Bebek sahibi olmak isteyen kadınlarının yaşının artması tüp bebek tedavisine olan ilgiyi, dolayısıyla da çoğul gebeliklerin sayısını artırmıştır. Çünkü bir gebelikte çift yumurta ikizi olma ihtimali kadınlarda 33 yaşından itibaren artmaktadır. 

1970 - 1980 yılları arasındaki ikiz gebelik oranları ile günümüzdeki ikiz gebelik oranları arasında 5 kat artış görülmektedir. Bu artışın nedenlerinden bir tanesi tüp bebek tedavisiydi. Çünkü tüp bebek tedavisinde başarıyı belirleyen en önemli faktör anne adayına çok fazla yumurta hücresi ürettirmek ve bu yumurtaların döllenmesi sonrasında rahim içerisine transfer edilen bebek sayısıdır. Günümüzde tüp bebek tedavisinde döllenen yumurta sayısı kontrol altına alınmıştır. Tüp bebek tedavisinin başarısı oluşan tekil gebeliklere göre anlaşılmaktadır. Eski dönemlerde başarı şansının artması için ana rahmine 4 - 5 tane döllenmiş yumurta konulmaktaydı. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat