Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Vitaminlerin Önemi

Folik asidin hamilelik dönemindeki önemi nedir?

32,354
kez izlendi
Puan: 4.57 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Sağlığı ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte beslenmenin önemi ve hamilelik öncesi ve gebelik sırasında alınması gereken vitaminler hakkında bilmeniz gerekenleri uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz.

Hamilelikte gerekli olan vitaminler

Hamilelik döneminde anne adaylarının mutlaka alması gereken vitamin folik asittir. Folik asit takviyesine hamilelikten 1 ay önce başlanmasında fayda vardır. Gebelik şüphesinin sürekli olması ve herhangi bir korunma yönteminin kullanılmaması durumunda gebe adaylarının düzenli olarak 0,4 mg folik asit takviyesi alması gerekir. Bununla beraber folik asit desteği hamilelik döneminin ilk 12 haftasında da devam etmelidir. Folik asidin en önemli özelliği, nöral tüp defekti denilen beyin ve omurga kapanma riskini en aza indirmesidir. 

Hamilelik döneminde alınması gereken vitaminler

Gebelikte 12. haftadan sonra anne adaylarının demir takviyesi alması gerekir. Yenilen kırmızı et, tahıl grubu gıdalarda yeteri miktarda demir olmayabilir. Gebelik döneminde bebeğin demir ihtiyacı anne tarafından karşılandığından, hamileliğin 12. haftasından itibaren anneye ek demir takviyesi yapılmalıdır. 

Gebelik döneminde anne adayının ihtiyaç duyduğu diğer bir element kalsiyumdur. Anne adayları ihtiyaç duyduğu kalsiyumu gebelik boyunca yarım kilogram süt ya da yoğurttan almaktadır. Ancak bu durumun mümkün olmadığı anlarda ek kalsiyum takviyesi almakta yarar vardır. 

Bebeğin sağlıklı beyin ve göz gelişimi için balık ve kuruyemiş içerisinde bulunan Omega3 yağ asidi takviyesinin alınması gerekir. 

Gebelikte beslenme ile ilgili dikkat edilecekler

Hamilelik süresinde anne adaylarının 5 besin grubundan yeteri miktarda tüketmesi gerekir. Bebeğin bütün yapı taşlarını, kemik, kas ve beyin gibi organların gelişimini sağlayan proteinlerin kırmızı et, tavuk, balık ve süt ürünlerinden alınması gerekir. Protein aynı zamanda fasulye, mercimek gibi taneli sebzelerde de bulunur. Gıdalardan yeterli miktarda protein alamayan vejetaryen hamilelerin hekimine danışarak protein takviyesi alması gerekir. 

Zeytinyağı ve balık yağı gibi gıdalar takviye besin olarak hamilelik döneminde mutlaka tüketilmelidir. Anne adayına ve bebeğe enerji vermesi için yeteri miktarda karbonhidrat alınması gerekir. Hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan karbonhidratları tahıl grubu ve şekerden karşılayabilirsiniz. 

Hamilelik süresi boyunca mevsiminde olmak koşuluyla bol miktarda taze sebze ve meyve tüketilmelidir. Hamilelik süresince sebze ve meyve tüketimi hem içeriğinde bulunan vitamin ve elementlerin fazlalığı hem de posa sayesinde yavaşlayan bağırsak sisteminin işleyişi için önemlidir. Ayrıca gebelik süresi boyunca günde 2 litre su tüketimi yapılmalıdır. 

Gebelikte vitamin tüketimi hakkında daha detaylı bilgi edinmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat