Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Tiroit Tedavisi

Hamile kadında tiroit nodülü durumunda ne yapmak gerekir?

28,586
kez izlendi
Puan: 4.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte tiroit sorunu sadece hamilelik gelişimini değil, bebeğin zihinsel ve fiziksel gelişimi ile ilgili pek çok probleme yol açabileceğinden mutlaka tedavi edilmesi gerekir. 

İdeal olan planlı hamileliklerden önce anne adayının gerekli tiroit muayenelerinden geçmiş olması; bir sorun varsa, tiroit ölçümlerine bağlı olarak ilgili tedavileri hamile kalmadan önce almasıdır. Bununla birlikte hamilelik esnasında ortaya çıkan ya da fark edilen tiroit sorunları da tedavi edilebilmektedir. Hamilelikte tiroit sorunlarına göre farklı tedavi yöntemlerine dair her şeyi uzmanından öğrenmek için videolarımızı izleyebilirsiniz. 


Tiroit bezlerinde bulunan nodüllerin hormon salgılayıp salgılamadığı ve kistik ya da kıvamlı olup olmadığının saptanması gerekir. Saptadıktan sonra eğer bir kanser şüphesi varsa mutlaka biyopsi alınması gerekir. 

Hamilelik döneminde tiroit nodülünün ne olduğunu araştırmaya yönelik testler arasında sintigrafi yapılması önerilmez. Onun dışında ultrasonografi gayet rahat bir şekilde yapılabilir. Bunda nodülün cinsi ya da sayısı belirlendikten sonra ince iğne aspirasyon biyopsisi dediğimiz bir yöntemle sıvı alınması ve o sıvının incelenmesi neticesinde bir tanıya varılması mümkündür. Tiroit bezlerinden alınan örneklerde kanser riski varsa hamileliğin ilk 3 ayından ya da doğumdan sonra ameliyat yapılmalıdır. 

Gebelikte görülen nodül hormon salgılayan bir nodülse ve bu hipertiroidiye neden oluyorsa o zaman anne adayına tiroit hormonunu düşürücü ilaçların verilmesi gerekir. 


Tiroit bezinin az çalışması durumu olan hipotiroidi aslında hamilelik döneminde en sık rastladığımız durumlardan bir tanesidir. Çünkü bu en sık kadınlarda ve onlar arasında da en sık üreme çağında görülür. 

Tiroit bezi az çalıştığında az olan hormonu dışarıdan takviye şeklinde vermek gerekir. Bu tedavi sürecinde tiroit hormonu ağızdan alınır. Tiroit hormonun az çalışması durumunda yapılan takviye sonucunda TSH, serbest T4-T3 dediğimiz hormonların ölçümü yapılır ve doz ayarlanmasına gidilir. 

Tiroit yetmezliği hamilelik öncesinde de varsa çoğu zaman ilk haftalarda bu tiroit hormonlarının yükseltilmesi gerekir. Tiroit hormonu alan bir anne adayının dikkat etmesi gerek şey, bu takviyeyi demir ilacından önce veya sonra alması gerektiğidir. T4 adı verilen hormon ilaç olarak alındığı zaman hiçbir zararı yoktur. Bu yüzden de düzenli olarak kullanılması gerekir. 


Tiroit hormonları normalden fazla olduğu zaman yani tiroit bezimiz normalden fazla çalıştığı zaman bu duruma hipertiroidi denir. 

Gebelikte hipertiroidinin üç adet tedavi yöntemi vardır:
- İlaç ile tedavi yöntemi
- Radyoaktif iyot tedavi yöntemi
- Cerrahi tedavi yöntemi 

Hamilelik döneminde en sık kullanılan ise ilaçla tedavidir. Bundan yanıt alınmazsa o zaman ameliyatla tiroit bezlerinin alınması gerekebilir. Radyoaktif iyot tedavisi bebeğe zarar vereceğinden hamile kadınlara uygulanmamalıdır. 


İyot normalde havada; bunun dışında deniz ürünlerinde, iyotlu tuzlarda ve deniz yosunu gibi bazı besinlerde bulunur. Yani çoğunlukla iyot yetmezliğine bağlı bir sorun meydana gelmez. Dolayısıyla insan, iyotu havadan ve besinlerden kaparak hormona dönüştürecek şekilde içinde biriktirir. 

Her ne kadar havadan ve besinlerden alınabilse de bazı durumlarda iyot eksiklikleri de görülebilir. Eğer ortamda iyot eksik ise iyot kapabilmek için tiroit bezi büyüyecektir. Bu duruma "guatr" adı verilir. Vücut yeterince iyot alamazsa bu sefer de kişide hipotiroidi dediğimiz bir durum ortaya çıkar. Bu durum anne adayında üreme sorunlarına neden olur. 

Hipotiroidi sorununa rağmen hamile kalabilmiş anne adaylarında aynı zamanda hamile kaldıktan sonra da bazı sorunlar olabilir. Bunlardan biri bebeğin zihinsel gelişimindeki aksaklıklardır. Bu nedenle anne adayları hamilelik süresince kendi ve bebeğinin sağlığı için iyot takviyesi yapmalı, tiroit sorunu için gerekli tedavileri görmelidir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat