Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Sorunlar

Hamilelik süresince sık yaşanan problemler nelerdir?

61,148
kez izlendi
Puan: 4.37 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Gebelikte çok sık karşılaştığımız sorunlar genellikle gebeliğin aylarına göre değişir. Gebeliğin ilk 3 ayında rastlanan sorunlar gebelerin halsizlik, yorgunluk gibi birtakım sıkıntılardır. Bunun dışında gebelik ilerlemeye başladıkça sık idrara çıkma, rahimin büyümesine bağlı bazı rahatsızlık belirtileri daha sık gözlenir. Gebeliğin ilerleyen aylarında özellikle mide, bağırsak ve hazımsızlık şikayetleri çok fazla izlenir. Gebeliğin son aylarında ise varis, ellerde ayaklarda şişmeler en sık rastlanan şikayetlerdir. Bunların dışında özellikle hemoroid oluşumu, hazımsızlık gibi sorunlar gebelerin oldukça rahatsız olduğu yakınmalardır.


Gebelikten önce şekeri olduğu bilinen hastalar mutlaka uygun kiloya inerek hamile kalmalıdır. Dengeli ve düzenli beslenme tarzını bir yaşam tarzı haline getirdikten sonra gebe kalmaya çalışmak gerekir.

Gebelikte ortaya çıkan diyabet sorununda ise mutlaka beslenme iyi düzenlenmeli, bol su içilmeli, düzenli egzersiz yapılmalı, düzenlenirken lif ve proteinden zengin gıdalarla düzenlenmeye önem gösterilmeli, karbonhidrat kısıtlaması yapılmalıdır. Ancak diyet ile tedavinin yetmediği durumlarda ise insülin tedavisine geçilmelidir. 


Gebelikte rastlanan hipertansiyon, yani anne adayının dinlenir vaziyetteyken tansiyonu ölçüldüğünde 140'a 90 saptanan tansiyonda hipertansiyon durumundan söz ederiz. Gebeliğin 20. haftasından önce ortaya çıkan hipertansiyon durumu genellikle kronik hipertansiyonu ortaya koyarken, gebeliğin 20. haftasından sonra ortaya çıkan tansiyonda gebeliğe bağlı preeklemsi bir durum söz konusudur. Preeklemsi dediğimiz durumda anne adayının idrarında protein saptanır. Ellerde, ayaklarda ve yüzde ödem ortaya çıkar. Tüm bu belirtilere kasılmalarında eklenmesiyle eklemsi dediğimiz çok ciddi sonuçlara yol açan bir hastalık belirtisi ortaya çıkabilir. 


Doğum kasılmaları başladığı zaman genellikle kasılmaların şiddeti artana kadar gebelere anne adaylarına evde kalmalarını ve kasılmalar şiddetlendiği zaman hastaneye gitmelerini önermekteyiz. Doğumun daha başlangıç aşamasında riskli gebe olarak değerlendirdiğimiz gebeleri daha erkenden hastaneye almakta fayda olabilir. Bunlar özellikle plasentasında anomali olduğu bilinen, gebelik sırasında anomali saptanan vakalardır. Bu tip gebelikler sezaryenle sonlandırılır. Daha önceden olduğu bilinen kronik birtakım hastalığı olan anne adayları, örneğin astım alerjisi olan veya karaciğer fonksiyon bozukluğu olan anne adayları mutlaka hastane şartlarında takip edilmelidir. 


Gebeliklerinde diyabet olduğu saptanan anne adayları kan şekeri regülasyonu iyi yapılmazsa, yani kan şekeri düzeylerinde oynamalar olursa doğum sonrası bebek bundan etkilenir.Doğumdan sonra bebekte en sık gördüğümüz şey kan şekerinde düşmeler, sarılığın erken ortaya çıkması (yenidoğan sarılığı) ve uzun sürmesi, kan ve kalsiyum düzeylerinde düşmeyle seyreden birtakım kasılmalardır. Daha gebeyken ortaya çıkan birtakım sıkıntılar da bebeği etkiler. Kan şekeri düzeyinde oynama olan anne adaylarının bebeklerinde kalp anomalileri daha fazla izlenir ve beraberinde makrozomi dediğimiz iri bebek, buna bağlı olarak doğum güçlükleri, omuz takılması gibi durumlar daha sık görülür. Kan şekeri düzensizliği olan diyabetik annelerin bebeklerinde gelişme geriliği, akciğerlerin ciddi olarak etkilendiği bazı durumlar ve ani ölümlere bile rastlanabilir. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat