Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Sıcak Basması Tedavisi

Hamileler gece sıcak basmalarına karşı nasıl önlem alabilir?

10,999
kez izlendi
Puan: 5.00 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikte ateş basması tedavisi hakkında bilmeniz gerekenler... 


Hamilelik döneminde ateş basması yaşamak normal bir durumdur. Hamilelerin %75'inde hamilelik döneminin herhangi bir ayında görülebilir. Ateş basması en sık gebeliğin 2. ve 3. ayında görülür. Gebelikte ateş basmasının başlıca nedeni hamileliğe bağlı hormonal değişimlerdir. Buna ek olarak anne adayının gebelik döneminde yaşadığı kaygı, stres, üzüntü vb. duygu durum dalgalanmaları ateş basmalarına neden olabilir. Gebelik dönemindeki ateş basmasının tedavisinde çevre koşullarının değişmesi önemli rol oynar. Normal durumlarda ve menopoz döneminde ateş basmalarında kullanılan hormonal ya da bitkisel tedavi yöntemleri hamilelikte kullanılmamalıdır. Bu tedavi yöntemleri bebeğe zarar verebileceğinden doktora danışılmadan uygulanmamalıdır. 

Ateş basmasına karşı yapılabilecekler:
- Birkaç kat kıyafet giyerek değişebilecek hava şartlarına karşı hazırlıklı olunmalı
- Nemli ve sıcak ortamlardan kaçınılmalı
- Kıyafet seçiminde pamuklu, hava alabilen, teri emen kumaşlar tercih edilmeli

Ateş basmasını önleyen egzersizler
Anne adaylarının bulunduğu ortamlarda klima, havalandırma gibi ortamı serinletecek aletler kullanılabilir. Ancak anne adayının sıcak basması geçtiğinde oda eski sıcaklığına geri getirilmelidir. Gece terlemesine bağlı olarak vücudun sıvı kaybı fazla olacağından geceleri uyanıp su içmek alışkanlık haline getirilmelidir. Aynı şekilde gündüz yapılacak uyku molalarından kaçınmak kaliteli gece uykusu için önemlidir. Hamilelik döneminde sıcak basmasından en çok rahatsız olunan durum gece uykusundadır. Özellikle gece terlemeleri de sıcak basmasına neden olmaktadır. Gebelikte ateş basmasının başlıca nedeni hamileliğe bağlı hormonal değişimlerdir. Buna ek olarak anne adayının gebelik döneminde yaşadığı kaygı, stres, üzüntü vb. duygu durum dalgalanmaları ateş basmalarına neden olabilir. Hamilelik döneminde anne adaylarının yaşadığı ateş basmasından kurtulmanın en etkili yolu düzenli egzersiz yapmaktır.

Ateş basmalarından korunmak için öncelikle çok kalın giyinmekten kaçınmak, çok sıcak ortamlarda bulunmamak gerekir. Acı ve baharatlı yiyecekler tüketilmemelidir. Kahve ve çay fazla tüketilmemelidir. Alkol asla tüketilmemelidir. Gebelik döneminde anne adayları rahatlatıcı etkisi olan bitki çaylarını doktora danışmadan kullanmamalıdır. Gebelik döneminde kullanılanlar sadece anne adayını değil bebeği de etkiler. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat