Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Kramplar

Hamileler kramp yaşamamak için nasıl yatmalı?

59,554
kez izlendi
Puan: 4.66 / 5
Detaylı Açıklama
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Hamilelikte kramplar ile ilgili merak ettikleriniz... 


Hamilelikte kramp nedenleri
Hamilelik döneminde görülen kramp nedenleri normal zamanda görülen kramplardan farklı olabilir. Hamileliğin son dönemlerine doğru bebeğin kalsiyum, magnezyum gibi mineral ihtiyacının artması ile anne adayının yeterli miktarda mineral almaması sonucu kramp oluşabilir. Bebeğin büyümesi ile beraber toplar damar sistemine olan basının artması ve bacaklardaki kan dolaşımının azalması da kramp girmesine neden olabilir. Hamilelik döneminde anne adayının mineral ihtiyacı ve toplar damara olan basının artması dikkatle takip edilmesi gereken bir durumdur. Bu sebeple anne adayına çok sık kramp giriyorsa bu durum kadın doğum uzmanı tarafından titizlikle incelenmelidir.

Hamilelikte kramplara karşı beslenme
Anne adaylarının kadın doğum uzmanlarına giderek hamilelik dönemlerinde ihtiyaçları olan mineralleri öğrenmesi ve buna uygun beslenme programını uygulaması gerekir. Kalsiyum ihtiyacı gebelik döneminde çok fazla artar. Anne adayının gebelik döneminde kalsiyum desteği alması çok önemlidir. Aynı şekilde magnezyum takviyesi alınması da gebelik döneminde çok önemlidir. Normal insanlarda 1000 mg olan kalsiyum ihtiyacı hamilelik döneminde 1500 - 2000 mg'a kadar çıkmaktadır. Kalsiyumdan açısından zengin bir beslenme uygulanmalıdır. Günde en az 2 bardak süt, bir kase yoğurt ve bol peynir tüketilmelidir.

Hamilelikte kramplara karşı müdahale
Hamilelik döneminde anne adaylarının baldır ve bacak kısmına kramp girdiği zaman buradaki kasların esnetilmesi gerekir. Kramp giren bölgeyi normal anatomik pozisyona sokmak için kası eski pozisyona getirip esnetmek gerekir. Bu esnetme işini anne adayı tek başına yapmaz. Bu sebeple babanın anne ye yardımcı olması gerekir. Anne adayına kramp girdiği zaman bacak ve ayak bileğinin düz tutulması ve hafif bir şekilde kramp giren bölgeye masaj yapılması gerekir. Anne adayları sürekli aynı pozisyonda yatıyorsa pozisyon değişimi de kramp girmesini engellemesi açısından önemlidir. 

Hamilelikte kramplara karşı önlemler
Anne adaylarının hamilelik döneminde kramp gelişimini istemiyorsa yan yatmaları gerekir. Anne adaylarının özellikle sol taraflarına yan şekilde ve bacaklarını kıvırarak yatması en rahat pozisyondur. En çok bacaklarda olmak üzere kalça, bel ve karın kaslarında da kramplar oluşabilir. Kramp giren uzuv oldukça gergin ve dokunmaya karşı bile aşırı duyarlı olur. Anne adayları sırt üstü yatarsa toplar damara yapılan bası nedeniyle bacaklarda kan dolaşımı azalır ve kramp girme riski artar. Aynı şekilde gebeliğin ilerleyen dönemlerinde anne adaylarının yüz üstü yatmaları da kramp girme riskini artırır. Bu sebeple anne adayları sol tarafına yan yatması halinde daha az kramp sorunu ile karşılaşırlar. 

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat