Kullanıcı girişi
Kullanıcı adımı unuttum
Şifremi unuttum
Giriş yap
UZMANTV'ye Facebook hesabınız ile üye olun

VEYA eposta adresinle üye ol
Zaten üye misin ? Giriş yap

Kullanıcı adı hatırlatma
Kullanıcı adınızı e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
Şifre hatırlatma
Şifrenizi e-posta adresinize gönderebilmemiz için, lütfen kullanıcı adınızı ya da kayıt olurken bize verdiğiniz
e-posta adresinizi yazıp gönder butonuna basın.
ya da
İşlem Tamam
Şifrenizi sistemde kayıtlı olan e-posta adresinize gönderdik. Eğer şifre hatırlatma e-postası ulaşmazsa junk/spam klasörünü kontrol etmeniz yerinde olur. Belki yanlışlıkla oraya düşmüştür.

Üye giriş sayfasına git.

Tamam

Hamilelikte Kanamalar

Hamilelikte hangi kanamalar normal kabul edilir?

495,556
kez izlendi
Puan: 4.64 / 5
Detaylı Açıklama
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Hamilelikteki kanamaların sebepleri ve önemli kabul etmeniz gereken durumları doktorumuz videolarla açıklıyor. 


Gebelik boyunca gözlenen kanamalar genellikle gebeliğin ilk 3 ayında veya son 3 ayında izlenir. Gebeliğin ilk 3 ayında olan vajinal kanamalarda iyi huylu sebepler dışında birtakım patolojilere ait kanamalar da olabilir. 

Kanamaların patolojik nedenleri
- Dış gebelik
- Bozulmuş gebelik (İçinde embriyonun olmadığı gebelik)
- Mol gebelik sayılabilir. 

Bu tip gebeliklerde en büyük belirti vajinal kanamadır. Örneğin mol gebelikte doktor muayenesi sırasında normal bir fetüs izlenmeyebilir veya fetüsün yanında ek olarak başka patolojiler izlenebilir. 

Dış gebelikte fetüs rahimin içinde değil rahmin dışındadır. Özellikle tüplerde ve karnın bir başka yerinde saptanabilir. Anembriyojenik dediğimiz durumda ovum gelişmiş fakat içinde bebeğe ait gelişimler oluşmamıştır. 

Gebelik kanamaları bebeğin yaşamını sürdürdüğü ve rahim ağzının kapalı olduğu düşük tehlikesi şeklinde de gözlenebilir. 


Gebelik boyunca gözlenen kanamalar normal değildir. Mutlaka doktor kontrolü gerektirir. Gebeliğin ilk aylarındaki kanamalar dış gebelik, bozulmuş gebelik, anembriyojenik gebelik gibi nedenlerle olabildiği gibi gebeliğin son aylarında olan kanamalar daha çok plasentaya ait anomalilerden kaynaklanır. 

Plasenta normal şartlarda rahim duvarının üst kısımlarına yerleşir. Rahim duvarının alt kısımlarına yerleştiği zaman buna plasenta previa deriz. Bu da gebelikte oldukça tehlikeli bir durumdur. 

Plasentanın erken ayrılması da oldukça tehlikeli bir vajinal kanama sebebidir. Gebeliklerin son ayında ani başlayan sancıyla birlikte vajinal kanama mutlaka doktor tarafından değerlendirilmelidir. Bu durumlarda en olası şüphe normalde doğumdan sonra ayrılması gereken plasentanın bebek doğmadan ayrılmaya başlamış olması olabilir. 


Gebeliği takip altında olan, plasentanın aşağıya yerleşik olduğu bilinen veya takip altındayken doktoru tarafından uyarılan birtakım durumlarda anne adayı kanama hisseder hissetmez mutlaka doktoruna ulaşmalıdır. Özellikle aniden gelişen şiddetli ağrılarla birlikte olan kanamalar mutlaka ciddiye alınması gereken kanamalardır. Bu gibi kanamaların ardından plasentanın erken ayrılması gibi ciddi sonuçlar çıkabilir. 

Hamilelikte tehlikeli kanamalar

Anne adayında vajinal kanama bol, parçalı ve uzun süren kanama şeklindeyse mutlaka doktor tarafından izlenmelidir. Anne adayında vajinal kanama dışında beklenmeyen başka belirtiler varsa da mutlaka doktor bilgilendirilmelidir. 


Normal şartlarda plasenta rahmin üst duvarına ve orta duvarına yerleşebilir. Rahmin alt kısmına yerleştiği zaman buna plasenta previa (bebeğin eşinin önde olması) denir. Bu da gebelikte özellikle son aylarda en sık rastlanan kanamaların sebeplerinden biridir. Plasentaya ait diğer anomaliler ise plasentanın erken ayrılmasıdır. 

Plansenta kaynaklı kanama türleri
- Plasenta kenar bölgelerden ayrılmaya başlamışsa bu vajinal kanama olarak kendini belli eder. 
- Plasenta daha ortalardan bir yerden ayrılmaya başlamışsa ağrı ve beraberinde her zaman vajinal kanama olmayabilir. Bu durumlarda genelde gebenin şiddetli bir ağrı yakınması vardır. 
- Vasa previa gibi anomaliler de plasentaya ait olarak sayılabilir. 


Gebeliğin ortadaki 3 ayında çok fazla kanama görmeyiz. Bazen erken doğum tehlikesi, rahim ağzına bağlı yetmezliklerle olan kanamalar bu aylarda vajinal kanamaya sebep olabilir. Rahim ağzının açılmasıyla nişanın erken gelmesi erken doğum belirtisi olabilir. Bunun dışında bu aylarda idrar yollarından gelen kanamalar veya makatta oluşmuş olan hemoroidlere bağlı olan kanamalar da vajinal kanamalarla karıştırılabilirler. 

Gebeliğin ortadaki 3-4 ve 5. aylarında da plasentaya bağlı kanamalar da olabilir. Plasenta previa tanısı tam olarak gebeliğin bu aylarında konulamaz. Çünkü rahim büyüdükçe plasenta yukarıya doğru yer değiştirebilir. Yine de bu aylarda plasentanın aşağıda olmasına bağlı kanamalar izlenebilir. 


Gebeliğin son 3 ayında izlenen kanamalar eğer doğum zamanı yakınsa nişan gibi iyi huylu sebeplerden olabileceği gibi plasentaya ait birtakım patolojilere de ait olabilir. Plasentanın rahmin aşağısına doğru yerleşmiş olduğu plasenta previa veya doğumdan önce erkenden ayrılmaya başladığı ablasyo plasenta (plasenta dekolmanı) gibi durumlar son 3 ayın en önemli kanama sebeplerindendir. Vasa previa denilen durum da oldukça önemli bir durumdur. Gebeliğin son ayında vajinal kanama normalden fazla miktarda bol, parçalı, pıhtılı ve beraberinde şiddetli ağrı ile gerçekleşiyorsa mutlaka doktor kontrolü gerekir.

Videoyu Göster
Sitene ekle
Kapat